HuSä
http://annun.sk/

Projekt BOOKCROSSING
http://annun.sk/viewtopic.php?f=9&t=764
Stránka 1 z 2

Autor:  Linkman [ St. 23. Feb 2005, 13:52 ]
Predmet príspevku:  Projekt BOOKCROSSING

Jedným z najnovších trendov na nete je tzv. bookcrossing. Znamená to, že tisícky kníh zmenia na určitý čas svojho majiteľa. A čo je na tom najlepšie: ich cestu možno sledovať na internete.
Dej sa odohráva vo vlaku. Mladý muž vstáva a odchádza. Jeho kniha ostáva na sedadle. Neskôr sa dostane kniha do rúk jednej slečne. Tá objavuje nálepku s názvom a identifikačným číslom. Aj ona si knihu prečíta, ale takisto si ju nenechá. O dva týždne ju necháva vo svojej obľúbenej kaviarni - a kniha znovu cestuje.
Za touto nezvyčajnou štafetou sa neskrýva zábudlivosť, ale nápad americkej bezplatnej internetovej služby. Prečítané knihy, ktoré by inak zapadli prachom na poličke, sú takto „vypustené na slobodu“, ako sa to na tejto scéne nazýva. Bookcrossing sa teší vzrastajúcej popularite: na stránke sa už registrovalo skoro 150 000 ľudí a každý deň pribúdajú nový.
Bookcrossing.com je vlastne celosvetový knižný klub, zoskupenie čitateľov, ktoré nepozná hranice. Cieľom platformy Bookcrossing.com je urobiť z celého sveta jednu veľkú knižnicu. A je to prvý projekt svojho druhu. Na Bookcrossing.com čitateľ nájde navyše tisíce recenzií kníh, hodnotenia a odporúčania - pretože zakaždým, keď člen knihu dočíta, môže sa na stránke - prostredníctvom journal entries - podeliť o svoj názor na dielo, o svoje pocity. Môžete o tom aj informovať svojich praiteľov - osobne alebo prostredníctvom funkcie „Tell-A-Friend.“
Ako na to?Prečítaj si dobrú knihu. Zaregistruj ju na stránke a označ knihu identifikačným číslom (BCID), ktoré dostaneš.
Dôležité pre bookcrossing je označenie kníh nálepkou s jedinečným identifikačným číslom (BCID). Čitateľ dostane BCID pre každú knihu, ktorú zaregistruje, a toto číslo jej zostáva počas celého jej obehu. Keď niekto zadá BCID knihy na stránky, môže si pozrieť celú denníkovú históriu knihy a pridať vlastný zápis. Do vnútra knihy napíšte napr. toto: „Zaregistroval som túto knihu na Bookcrossing.com, aby som mohol sledovať jej cestu po svete. Prosím ťa, choď na a daj mi vedieť, že si ju našiel. Potom si ju prečítaj a/alebo pošli ďalej niekomu inému. Ďakujem!“ (BCID 909-909909 bolo len príkladom)
Dodatočne k bookcrossingovej nálepke je výhodné nalepiť na knihu aj krikľavofarebnú post-it lepku s textom ako: „Toto nie je stratená kniha. Môžeš si ju prečítať. Detaily vo vnútri!!!“ Samozrejme, že nálepky možno tlačiť rovno zo stránky. Viac informácií nájdete pod labels.
Keď nájdete knihu, mali by ste urobiť zápis (journal entry). Človek, ktorý knihu vypustil, je o tomto upovedomený e-mailom. Na to, aby človek urobil zápis, treba zadať na stránke BCID.
„Vypusť“ knihu, aby si ju mohol prečítať niekto iný - daj ju priateľovi, nechaj ju v parku na lavičke, venuj ju na charitu, „zabudni“ ju v kaviarni, atď. Neskôr dostaneš prostredníctvom e-mailu správu vždy, keď niekto napíše recenziu na túto knihu. A ak napíšete detaily, kde knihu vyložíte (release notes), iní môžu ísť na „lov“ a skúsiť ju nájsť. V sekcii „go hunting“ nájdete zoznam krajín, a tak si môžete pozrieť, ktoré knihy sú v obehu práve vo vašej krajine. Na Slovensku momentálne koluje 5 kníh. To je málo. Zapojte sa viacerí, určite vás to bude baviť!

Nadväzovanie kontaktov:
Bookcrossing je nielen o sledovaní kníh, ale aj o nadväzovaní kontaktov. Do tohto globálneho projektu sa zatiaľ zapojilo 148 459 členov. Dá sa povedať, že bookcrosseri sú kultivovaní, štedrí, scestovaní ľudia, ktorí milujú zábavu. Môžete sa pohrabať v sekcii „people“ a nadviazať kontakty s rôznymi ľuďmi. Zastúpení sú ľudia z krajín od Aruby po Irak. Do bookcrosserskej komunity sa môžete zapojiť nasledovne: prispievať na fórum alebo do e-mailových diskusných skupín, založiť oficiálnu crossing zónu alebo sa zúčastňovať stretnutí. Oficiálnu crossing zónu môže utvoriť každý vo svojej obľúbenej kaviarni, kníhkupectve, práčovni, triede alebo inom mieste, kde budú ľudia nechávať a nachádzať knihy pravidelne. Medzinárodné stretnutie bookcrosserov je druhý utorok v mesiaci o 19.00 miestneho času. Ako to vlastne všetko začalo?Bookcrossing.com je dieťaťom lásky, ktoré vytvorila a drží pri živote firma Humankind Systems (Kansas City + Sandpoint), ktorá sa zaoberá vývojom softvéru a interntových aplikácií. Bookcrossing je nápadom Rona Hornbakera z marca 2001. Spolu so ženou Kaori obdivovali nasledovné stránky: PhotoTag.org : tu možno sledovať fotoaparáty vypustené do obehu WhereasGeorge.com : tu surferi sledujú pohyb amerických bankoviek podľa sériového čísla GeoCaching.com : tu môžete schovávať a hľadať veci s GPS technológiou. Ron rozmýšľal nad tým, čo by ľudia radi sledovali. Pohľad mu padol na svoju plnú knižnicu. A hneď vedel, že je to dobrý nápad. Po dôkladnej rešerši na internete zistil, že túto vec ešte nikto nerobí. Rozhodol sa teda pre názov, zaregistroval doménu a jeho žena Kaori navrhla logo s bežiacou knihou na križovatke. Zvyšok až taký ľahký nebol. Ron sa dohodol s partnermi vo firme a po niekoľkých týždňoch ťažkej práce - 17. apríla 2001 - bola spustená stránka Bookcrossing.com. Členov zo začiatku veľa nebolo. Boom nastal až v marci 2002, keď vyšiel článok o bookcrossingu v časopise Book magazine. Momentálne pribúda asi 350 nových členov denne a stránka dosahuje 10 miliónov pozretí stránky mesačne.

Štatistiky: „Najscestovanejšou“ knihou je - podľa štatistík na stránke - kniha v progrese nazvaná Eurobookcrossers diary, kde môže každý, kto to mal v ruke, niečo napísať.
Na stránke je najviac kníh z oblastí fiction, romance a sci-fi. Najpopulárnejšou knihou je The Lovely Bones od Alice Sebold (316 výtlačkov) a najpopulárnejším autorom je John Grisham so 4 knihami v Top 10.
Najaktívnejším bookcrosserom v Austrálii je 45-ročný Peter Mackay v Canberre. Zaregistroval 454 kníh a 377 kníh pustil do obehu. Peter pracuje doma - predáva knihy cez abebooks.com, celosvetový konglomerát second-handových booksellers. Keď niektoré knihy nemôže predať, vypustí ich do sveta. 17. apríla tohto roku vypustil celý set encyklopédií - vyložil ich na autobusových zástavkách po celej Canberre. V minulosti nechal knihy na ponorke HMAS Otway, poslal milostné romány žene v Iraku a 6 copies novely Black Water od Kerstin Ekman hodil v mraziarenských sáčkoch do vody na Najvyššom súde a v Národnej knižnici v Canberre. Väčšina kníh „behá“ po Amerike, ale tento trend zachytáva aj Európu. Najviac európskych bookcrosserov je zatiaľ v Nemecku a Anglicku.

Projekty - Bookcrossing bol úspešne zavedený v mestách Melbourne, Shanghai, Oslo, Montreal a HongKong. Najnovšie k nim pribudol aj anglický Manchester. 16. augusta 2003 „vypustil“ Urbis stovky kníh do mesta. Boli v taxíkoch, telefónnych búdkach, kaviarňach, atď. Za touto akciou stojí múzeum Urbis a kníhkupectvo Didsburyis Oxfam Bookshop. Kníhkupectvo venovalo na tento projekt viac ako 100 kníh a zamestnanci múzea doniesli vlastné knihy.

Dôležité skratky a pojmy:

BCID = BookCrossing ID

Každá kniha, ktorú na stránke zaregistrujete, dostane identifikačné číslo pozostávajúce z 9 číslic. Toto číslo sa neopakuje a možno podľa neho jednoznačne identifikovať knihu.

ISBN = International Standard Book Number

Každé vydavateľstvo prideľuje jednorazovo ISBN vydaniu knihy (nie jednotlivým výtlačkom). Podľa tohto čísla možno určiť krajinu pôvodu ako aj vydavateľstvo.

RABCK = Random Act of BookCrossing Kindness

Ide o láskavé gesto, keď jeden člen pošle knihu druhému, bez toho, aby za to chcel inú knihu na výmenu alebo poštovné.

PM = personal message/súkromná správa

Pri registrácii ste zadali vašu e-mailovú adresu. A mali ste možnosť si vybrať, či chcete dostávať súkromné správy. Ak ste súhlasli, tak nájdu ostatní členovia vo vašej „knižnici“ pod vašimi dátami možnosť zaslať vám súkromnú správu (Send XYZ a personal message). Vaša e-mailová adresa však zverejnená nebude.

OBCZ alebo OCZ = Oficilna book/croosing zóna

Každý bookcrosser môže vystaviť v bare, kníhkupectve alebo podobných lokalitách (samozrejme so súhlasom majiteľa) stôl, regál alebo krabicu, kde by si bookcrosseri mohli vybrať a nechávať knihy pravidelne.

TBR = to be read/to be released

Takto si môže bookcrosser označiť kôpky svojich kníh - na čítanie alebo na vypustenie do obehu.

BookBox

Určitý počet kníh (book) sa zabalí do krabice (box). Väčšinou sú knihy v krabici na jedu tému, ale nemusí to byť pravidlom. Potom organizátor zozbiera na fóre (alebo inak) mená záujemcov, ktorí sa chcú BookBox zúčasniť. Počet kníh v krabici ako aj počet účastníkov je v rukách organizátora. Potom organizátor určí poradie, ktoré oznámi účastníkom na fóre alebo cez PM a pošle krabicu prému na zozname. Tento si vyberie toľko kníh, koľko chce. Avšak rovnaký počet kníh (na túto tému) musí znovu doplniť a poslať krabicu druhému. Takto to ide ďalej a posledný posiela krabicu naspäť organizátorovi. Ten v nej, ak bude mať šťastie, objaví nové knihy.

Bookcrosser, ktorý začína BookRing, si nájde knihu, ktorú na to chce využiť. Väčšinou je to kniha, ktorá sa mu/jej obzvlášť páči. Potom organizátor zozbiera mená záujemcov, ktorí sa chcú na Bookringu podieľať. Koľko ich má byť, to si určí organizátor. Poradie sa utvorí podľa príjmu prihlášok. Organizátor pošle knihu prvému na zozname. Ten si ju prečíta a pošle druhému. Takto to ide ďalej, kým sa kniha nevráti organizátorovi.

Bookcrosser, ktorý začína BookRing, si nájde knihu, ktorú na to chce využiť. Väčšinou je to kniha, ktorá sa mu/jej obzvlášť páči. Potom organizátor zozbiera mená záujemcov, ktorí sa chcú na Bookringu podieľať. Koľko ich má byť, to si určí organizátor. Poradie sa utvorí podľa príjmu prihlášok. Organizátor pošle knihu prvému na zozname. Ten si ju prečíta a pošle druhému. Na rozdiel od Bookringu si knihu nechá posledný na zozname. A pošle ju ďalej až vtedy, keď sa prihlási nový záujemca.

BookRelay bol nápadom bookcrossera s nickom kikimasu. Funguje to nasledovne:
Bookcrosser A ponúkne knihu X. Bookcrosser B si berie knihu X a ponúkne knihu Y. Bookcrosser C si berie knihu Y a ponúkne knihu Z. Takto to môže ísť až do nekonečna.

Autor:  alef0 [ St. 23. Feb 2005, 16:11 ]
Predmet príspevku: 

Cibrehy! Jorge Luis Borges by chrochtal blahom keby to videl :-)

Autor:  Twoflower [ St. 23. Feb 2005, 16:38 ]
Predmet príspevku: 

A to má kto čítať :ikonka04:
Ale nič v zlom. Je to zaujímajé a rád sa zapojím. Len či tie knihy nezakysnú v cigáskych pieckach. :twisted:

Autor:  Nightfall [ St. 23. Feb 2005, 17:32 ]
Predmet príspevku: 

asi by som tuto temu umiestnil radsej na stol Literatura :roll: ale inak napad je to pekny, len si ho mohol radsej popisat vlastnymi slovami, nez sem davat cely clanok :wink:

Autor:  Annun [ St. 23. Feb 2005, 17:53 ]
Predmet príspevku: 

Téma bola presunutá. Linkmana by som týmto rád požiadal, aby sa skonsolidoval a trošku si počítal pravidlá stolov kde postuje.

Amen.

Autor:  Linkman [ St. 23. Feb 2005, 17:53 ]
Predmet príspevku: 

ak cítite tu potrebu tému presunúť nedbám

Twoflower - to hovoríš práve ty ? ked čítaš knihy v PC miestnosti univerzity ked ludia potrebuju na net ? :lol:

Stručne to funguje tak - to sa ťažko dá povedať stručne
1. Zaregistruješ na http://www.bookcrossing.com, vytlačíš nálepku, nalepíš, a niekde ju umiestníš, na zastavku či kde chceš... poprípade môžeš do knihy nalepiť poznámku - po prečítani ma zabudni na tvojom najoblubenejsiom mieste a tak..
proste kniha putuje od jedneho k druhemu a na http://www.bookcrossing.com mozes pisat aj reakcie na knihu a tak dalej...

Autor:  SylwerDragon [ St. 23. Feb 2005, 19:12 ]
Predmet príspevku: 

Napad je to zaujimavy ale neviem ci to ma az taky vyznam ...skor je to o zabave menej o samotnom citani ..ale kto vie ...Ja mam pocit ze by som svoju milu knihu nemohol nikomu dat ...nech si mysli kazdy co chce ... 8)

Autor:  Kleriker [ St. 23. Feb 2005, 19:18 ]
Predmet príspevku: 

Podla mna je to super,len na druhej strane,predstava,ze svoju knihu pustim do obehu,respektive uz nie moju knihu,sa mi trocha nepaci.

Autor:  Linkman [ St. 23. Feb 2005, 21:37 ]
Predmet príspevku: 

A kto povedal ze akurat tu tvoju najoblubenejsiu knihu mas poslat do "obehu"

Autor:  Twoflower [ Št. 24. Feb 2005, 12:09 ]
Predmet príspevku: 

Neposielaš vlastné knihy. To dajaký maník daroval svoju knižnicu a tá teraz koluje.

Autor:  Linkman [ Št. 24. Feb 2005, 12:29 ]
Predmet príspevku: 

Ja som tiež poslal 3 knihy (kupil som v antikvariáte za 15 sk :lol: ) a dokonca mi prisla jedna kniha z honkongu - este dobre ze bola v anglictine :lol:

Autor:  Nightfall [ Št. 24. Feb 2005, 13:55 ]
Predmet príspevku: 

no mozno to skusim :)

Autor:  Geralt [ Št. 24. Feb 2005, 18:31 ]
Predmet príspevku: 

:lol:a organizuje sa to aj tu na tejto bohom zabudnutej krajine?

Autor:  Twoflower [ Št. 24. Feb 2005, 18:42 ]
Predmet príspevku: 

Že vraj hej. :D

Autor:  Morwen [ Št. 24. Feb 2005, 20:09 ]
Predmet príspevku: 

ze vraj 5 knih v obehu. moja znama si ju nechala. knizocka bola v japoncine ci v akom divnom jazyku.

Stránka 1 z 2 Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/