HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 59 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No vpravde, ja mam pocit, ze existuje mnozstvo skladieb, ktore su, nazvem to vulgarne, fidlikacky - teda take, kde je jedno, ci skladba ma 3 minuty alebo 20, lebo stale sa do toho nieco "nahodne" nafidlika / napiska. Ale mozno je to ako v jazze, ze su tam pravidla a zaroven priestor pre volnost - nech ma niekto poopravi, ako to je.

Ludovky totiz castokrat tak posobia.

Prikladom (nie sice irskym, ale peknym) je pre mna Kapela ze wsi Warszawa a ich Na strykowskim polu / Heta, co je desatminutovy moloch, kde sa devat minut dookola opakuje sest taktov, ale az po tretom pocuvani sa ukaze, ze nastroje sa striedaju, raz vybehne jeden, raz druhy, raz vsetky naraz ... inak povedane, variability je v nom viac nez dost.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 18.01.2008
Príspevky: 269
Body: 7
Bydlisko: Bill
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cerebro napísal:
Ked chcete popocuvat nejaku tradicnu hudbu, mozem odporucit napr Brian Finnegan - When the Party's Over; Carrantouhill; Fianna -The Mad Skeleton je prijemne pocuvatelne, Mark&Theresa Shaffer su taky dobra hudba ;)
to tusim aj mam.

_________________
Toogh


Hore
 Profil  

Profesionálny flákač školy
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2005
Príspevky: 1833
Body: 0
Bydlisko: Somewhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toogh napísal:
to tusim aj mam.
aj ja, tak Ti treba :ikonka01:

_________________
"You're welcome on my boat. God ain't."


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 18.01.2008
Príspevky: 269
Body: 7
Bydlisko: Bill
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
veru tak. Tak mi treba!

_________________
Toogh


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nemám energiu čítať celý thread, takže...

Clannad: čo na nic hovoríte? Čo sa Vám na nich páči a čo nie? Ako by ste zhodnotili ich vývoj, ktorá časť ich tvorby Vám imponuje najviac?

Ja som si veľmi obľúbil ich skorú tvorbu, keď to ešte bolo viac "ľudové", až na pár výnimiek z "Macally" a "Anamu". Neskôr akoby ich hudba strácala dynamiku, zbytočne sa hrali s ozvenami, znelo to príliš chladne.
Len za účelom čítania textov k piesňam som sa jakž-takž naučil pravopis a výslovnosť (inak ozaj majú tí Íri v tomto somársky systém), celkom sa mi páči zvuk ich rodného nárečia, úplne ma ten jazyk fascinoval.
Až tak, že pár krát som na hodinách angličtiny aplikoval na anglický text írske pravidlá - z "their" na "heir", "seat" na "šát" a pod. 8)

Niekto na začiatku threadu napísal, že má problém sledovať texty k piesňam - to je pravda, mnohé texty zverejnené na nete majú chyby, alebo sú to pozmenené verzie.


Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
asi prvý krát o nich počujem (to však nič neznamená :) ) - náhodný výber z youtubu mi povedal, že keby to ide z rádia, tak by som sa potešil, normálne neviem, či by som si to púšťal. Ale celkom fajn na počúvanie, možno trochu gýčove.

Inak, Felix, si pankáč?


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Täysikuu napísal:
Inak, Felix, si pankáč?



Fúha, nie :shock: :D
Prečo takáto otázka? :D

edit: Inak pri náhodnom výbere na youtube skôr naraziš na ich populárnejšie, neskoršie skladby, ten pravý hrejivý Clannad je trochu menej známy.


Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Felix von Kaschau napísal:
Fúha, nie :shock: :D
Prečo takáto otázka? :D
lebo Flogging Molly :D

Felix von Kaschau napísal:
edit: Inak pri náhodnom výbere na youtube skôr naraziš na ich populárnejšie, neskoršie skladby, ten pravý hrejivý Clannad je trochu menej známy.
tak daj nejaký typ


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dulaman

siuil a ruin

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
An Gabhar Bán (an gawr bán, biela koza :D )
http://www.youtube.com/watch?v=NH8JUDfdSkU

Téir Abhaile Riú (čér awale rjú, poď domov či čosi také to značí)
http://www.youtube.com/watch?v=XlIBYtod ... re=related

An Bealach Seo'tá Romhainn (an balach šo tá rown, cesta do Ríma alebo také čosi, prvých 37 sekúd taký ujo rozpráva, potom hrajú)
http://www.youtube.com/watch?v=91FhzzBo ... re=related

Coinleach Ghlas an Fhómhair (conľach chlas an owr, zelené strniská jesene, inak jedna z najúžasnejších piesní s nádherným textom)
http://www.youtube.com/watch?v=wNi8At6W ... re=related

Seachrán Charn tSiail (šachrán charn čýľ, netuším čo to značí)
http://www.youtube.com/watch?v=Jvgl5YL8ojo

Som orientovaný skôr na black metal a podobnú hudbu, ale posledný rok získava navrch takáto hudba - Clannad, akustický Ulver, Enya... :D


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ako som mohol zabudnut na biele kozy! +1 on that.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak tie sú dobré, dik

keď som dal do youtube "dulaman", tak to našlo toto http://www.youtube.com/watch?v=D6srNv6W0RE :D

Ulver :ikonka18:


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
OK, uz som pri civilizovanom stroji.

Clannad je pramatka tych modernych irskych kapiel, a mozno jedna z prvych irskych, co vyliezli z chlievika ,,folklor, ktory nikto nepozna" do chlievika ,,world music" (azda okrem Chieftains). Vsak oni maju prve albumy prudko v 70. rokoch. Plus, miesaju plus kadejake vplyvy a nastroje, ved z Clannadu sa spawnla jednak Enya (ona bola najmladsia) a jednak Maire Brennan (ktora ale je pomerne specificka spevacka).

Mne sa velmi pacia tie rane albumy (Clannad 2 zrejme najviac), a ako som spominal, Dulaman a podobne su klasika. Neskorsie albumy, kde nastupili klaviriky a kopa elektroniky, som prakticky nepocuval, pretoze z nich strasne smrdi ten sound popmusic 80 rokov, co je s odstupomc asu hroza. (Rovnaka ako Mike Oldfield a jeho zmluvne albumy).

Citácia:
Niekto na začiatku threadu napísal, že má problém sledovať texty k piesňam

To som bol ja, presne preto, ze som pocul An Gabhar Ban, cital text a nijak mi to nedavalo zmysel ani suvis, ta vyslovnost je nieco divoke.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak isto Clannad vnímam aj ja. Z tých neskorších iba "The Wild Cry", "Closer to Your Heart" a "The Poison Glen" sa mi páčia.
Mínusom sa stalo aj používanie angliny... jediná pieseň, kde ANJ znie pekne, je "Two Sisters" od nich.

Spomedzi Írov z Gaoth Dobhair (gýh dowr, to je tá dedina odkiaľ sú Clannadovci, Enya a mnohí iní) sa mi ešte páči Enya a Aoife Ní Fhearraigh (ífa ní ary, fakt sa to tak vyslovuje).


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 59 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun