HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 40 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ten bod s remeslom vs umenim mi dava do toho nove svetlo.

Remeslo nechapem tak, ze ten, kto sa venuje len jednej cinnosti, je automaticky remeselnik, ale v istej miere rutiny, ktoru do toho autor do tvorby vlozi. Prvy priklad, co mi napada, su soundtracky k aktualnym filmom, kde skladatel dostane objednavku a vychrli X minut hudby podla zauzivanych pravidiel. Ta splni svoju ulohu, znie primerane, ale inovatorske veci v nej nie su.

Ked sa nad tym zamyslam, tak Senzus v podstate tiez funguje na zaklade istych pravidiel (to co vravi Dragon), kde len "mechanicky" prepisuju ludovky (Inak maju aj vlastne pociny, ved Nesnezi je uz v ludovej slovesnosti). To, ze ludovky sux, neberiem, pretoze cela world music je prikladom toho, ako sa ludovky daju kreativne niekam posunut. (moja milovana Kapela ze wsi Warszawa.)

Rovnako inak by som nepovedal, ze dielo musi nutne vychadzat od nuly. Nie je to podmienkou (notoricky argument Shakespeara ako tradicneho vykradaca.)

Citácia:
pastis

Co presne znamena pastis?

------------------
Citácia:
ak chces hodnotit, najprv nieco vytvor..

Warrior to povedal jazykom prizemnym, lez pravdivym. To je dementny argument pouzivany urazenymi autormi (u mna je to medzi 4 kontrakritikami, cize vypad na kritika). Futbalovy rozhodca (vyssie) nemusi vediet dat gol. Recenzent filmov / kritik sa nemusi podielat vo vsetkych 50 slovenskych filmoch 2009.

Citácia:
su umelcami mainstreamovi spevaci, ktori iba prespievaju nimi nenapisanu vec?
co cely mainstream? je tvorba podla sablony umeleckou tvorbou? nie aj konkretny styl (kubizmus, hardcore, noir) len sablonou?


Mainstream je mainstream preto, ze diela su casto urcene na konzumaciu a v Bifiho novych suvislostiach su remeslom. Casto "oneskorene" preberaju postupy z vyssich avantgardnych foriem preto, aby sa zapacili.

Priklad Umbrelly od Rihanny, ktoru mala urobit Britney a odmietla ju je priklad remesla. Ked vymenis za inu analogicku spevacku, nestane sa de facto nic.

Sablona sa da dodrziavat striktne a nekreativne (dakde som cital o Barbare Cartlandovej, svetovej rekorderke v pocte romanov, ona mala myslim zopar sablon pre dej, vztahy a pod., ktore sa opakovali). Alebo sa da dodrziavat a pritom posuvat - napr. mne sa po precitani jedneho Chandlera zazdalo, ze brakovy pulp sa vybral jednym smerom do fantasy (ktora je "zaznavana") a druhym smerom do noiru (ktory je cool).

Citácia:
náš obľúbený Twilight

Not(tm)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Warrior to povedal jazykom prizemnym


sam si prizemny, povedal Stierlitz a odplazil sa preč

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Co presne znamena pastis?

Ja pastiš chápem tak, že je to dielo, ktoré v divákovi vyvoláva pocit umeleckého zážitku prostredníctvom toho, že odkazuje na hodnotné umelecké diela, ktoré divák pozná, pričom samo nie je umením (neobsahuje kreativitu či hĺbku). Napr. z brucha Passenger 57 je pastišom na Smrtonosnú pascu, Eddings na Tolkiena, Barbar Gor či trebárs Le Spraguov Conan je pastišom na Howardovho Conana a Twilight na Interview s upírom. Divák čítajúci sračkovú epickú fantasy ságu má z nej príjemný pocit, lebo sága evokuje Tolkiena a Tolkiena má divák veľmi rád. Pastiše sú veľmi bežné, dokonca aj sám autor môže robiť pastiš na vlastné dielo, čo je často prípadom pokračovaní niečoho geniálneho a úspešného. Pastiš nie je jednoduchá vykrádačka či používanie šablóny - je to parazit na diele významnom pre daný žáner. Pastiše ale často fungujú na viacerých úrovniach a dajú sa prežívať aj bez znalosti pôvodného diela, napr. ten Twilight (závisí od náročnosti diváka).

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jay napísal:
su umelcami mainstreamovi spevaci, ktori iba prespievaju nimi nenapisanu vec?

Definuj "umelec".

jay napísal:
co cely mainstream? je tvorba podla sablony umeleckou tvorbou?

Nie som si istý, že tvorba pre mainstream nutne znamená tvorba podľa šablóny. Tvorba pre mainstream znamená prispôsobenie formy a obsahu nenáročnému divákovi a distribučným kanálom. Nie nutne to znamená, že už nepôjde o umenie. Plus nezabúdať na to, že aj dobré umelecké dielo sa môže stať všeobecne známym a prijímaným, teda "súčasťou mainstreamu". Ale áno, vo všeobecnosti platí, že mainstream je remeslo.

Musíš prestať priraďovať k slovu "umenie" celé štýly, spôsoby distribúcie či skupiny ľudí. O umení má IMHO zmysel hovoriť len vo vzťahu ku konkrétnemu dielu. Už dokonca v tvorbe jedného autora môže jedno dielo byť umením a druhé nie (a často sa to deje). Ak použiješ slovo "umenie" v nejakom kolektívnom význame, tak potom sú to súhrnne diela, ktoré kritici považujú za hodnotné (alebo minimálne za pokúšajúce sa byť umením), pričom "umelci" je skupina prevažne školených ľudí, ktorí sa pokúšajú tvoriť umelecké diela (čo neznamená, že ich nebudú chcieť predať).

jay napísal:
nie aj konkretny styl (kubizmus, hardcore, noir) len sablonou?

Vznik žánru je často reakciou na jedno prevratné dielo, ktoré nový žáner vymedzí. Teória žánrov je zložitá vec. Ja žáner chápem ako súhrn ustálených výrazových prostriedkov. Toto ustálenie nastáva v nových dielach rýchlo po tom prevratnom diele. Žánrové diela sú potom niekedy pastiš, niekedy dobré remeslo. Občas aj umením. Skutočné umelecké dielo v rámci žánru však väčšinou ustálené prostriedky žánru cielene porušuje, čím vlastne zo žánru vystupuje (a možno zakladá vlastný žáner).

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bifi napísal:
Definuj "umelec".

prave to (a mnohe ine) sa snazim touto diskusiou dosiahnut

EDIT: teda konkretne : je viac "umelec" autor, ktory vec napise, alebo huslista, ktory ju genialne zahra? atd, atd..

Bifi napísal:
Ak použiješ slovo "umenie" v nejakom kolektívnom význame, tak potom sú to súhrnne diela, ktoré kritici považujú za hodnotné
napriklad, presne toto sa mne (primitivnemu?zakomplexovanemu?hlupemu?) nepaci..ja osobne chcem, aby mi ostala sloboda rozhodnut co je umenie (jasne, ze pre mna) a ak povazujem Twilight (not) za umenie, aby som to mohol pokojne tvrdit..

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dakujem za vysvetlenie.

Myslim, ze aj vykradacka moze byt bud cisto parazitna ("not(tm)") alebo kreativna. Ktosi zaradil Rosencrantz a Guildenstern are Dead medzi pastiche (= vykradacky Hamleta), ale to dielo ma samo o sebe mnoho veci naviac.

Pri tej uvahe avantgarda-pastis-gyc som kdesi vylovil este dalsie kriterium.

* Do akej miery poskytuje dielo rozne interpretacie? Resp. ake rozne varianty Zazitku bude tvorit?
V tomto pripade je jasne, ze diela Senzusu asi rozne interpretacie neposkytuju. Konzument si vypocuje hudbu, je spokojny. Iny konzument si vypocuje to iste a zanadava, ze je to strasne. Starsie publikum si na to zatancuje na svadbe. Zazitok ziadny.

* Je dielo vykalkulovane alebo zamerne zacielene na jediny, uniformny efekt, ktory je plusminus rovnaky pre vsetkych citatelov/divakov?

Citácia:
je viac "umelec" autor, ktory vec napise, alebo huslista, ktory ju genialne zahra?

Interpretov by som z toho nevynimal - uz len preto, ze by sme zabili vsetkych huslistov, hercov, spevakov. I v interpretacii je mozne byt kreativnym.

Citácia:
.ja osobne chcem, aby mi ostala sloboda rozhodnut co je umenie

Tu slobodu mas. Akurat by si to mal podopriet nejakymi argumentami (nie nutne racionalnymi). Osobne som mal na niektorych RPG sedeniach (spakruky Corvusovom Mountain Witchi) zazitky, ktore pobiju nejeden vzhliadnuty film. Bolo to umenie?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Osobne som mal na niektorych RPG sedeniach (spakruky Corvusovom Mountain Witchi) zazitky, ktore pobiju nejeden vzhliadnuty film. Bolo to umenie?


Storytelling je umenie ;)

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2008
Príspevky: 122
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jay napísal:
co napriklad toto? :

"sud druheho az ked si kracal den v jeho topankach.."

teda analogicky : ak chces hodnotit, najprv nieco vytvor..

To sú IMHO sprostosti.Súhlasím s tým, čo bolo povedané.Nepôjdem zložiť Štyri fázy reštartu ani v gumákoch pochlipkávať slivku, aby som mohla porovnať Vivaldiho a Senzus.A verím, že ani žiaden kritik to neurobí in order to say: I pwned you, amateur!

_________________
I eat my peas with honey,
I've done so all my life.
It makes the peas taste funny.
But it keeps them on the knife.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Štyri fázy reštartu

Keby toto dielo neexistovalo, bolo by ho treba vymysliet.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Umelci sú školení tvoriť umenie.
Kritici umenia sú školení kritizovať umenie.
A vo tom to je.

To je ako keby jazdec F1 povedal technikovi, že "na tomto novom monoposte sa mi jazdí horšie, v zákrutách nie je stabilný" a technik mu odpovie "skús to urobiť lepšie, ty debil".

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 40 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun