HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 43 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Autor Správa

Legenda

Založený: 30.04.2007
Príspevky: 1081
Body: 2
Bydlisko: ZA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nezdajú sa vám MSH strašne drahé? Mne sa zdajú. Vysolit 1200sk za nejakú stolovú hru mi pripadá neprimerané.
Napr. kartová hra Citadela stoji 550sk! A nadstavba cca 250sk. A pritom som si túto hru dokázal sám vyrobit z tvrdého papiera za 1 deň, výdavky: cca 20 sk za papier. A pritom jej hratelnosť je úplne rovnaká ako originál.


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Majo...
predavaj skvelo vymyslene MSH na pocmaranom papieri a zarobis majlant.
zober si len 1000 kopii citadely ktoru nakreslis a predas. (pominme autorske prava pre tento pripad)

v nakladoch mas
cenu papiera, noznic, ceruziek
obstaranie vsetkeho co potrebujes
cenu za zaplatenie grafickeho navrhu (ak sam nevies kreslit)
cenu casu na zhotovenie 1000 kopii
reklama
distribucia
predaj
registracia zivnosti a naklady s tym spojene
pridaj si k tomu par supov ktore potom minies na pivo aby si mal dobry pocit z vykonanej prace
a ako ceresnicku dph.
+ ovkorz zuctovanie vsetkych poloziek vyssie

potom si na zaklade nakladov urci cenu na kus pocmaraneho papiera
a nasledne si porovnaj kvalitu tvojej a bezne predavanej citadely.

fakt su tie msh tak drahe?

ano, su drahe per se, ale je to luxusny tovar, nie je to mlieko a rozky.
zober si ale aku cenu zaplatis v konecnom dosledku na clovekohodinu zabavy:
pri len 20 partiach citadely v 4 ludoch to mas necelych 7 korun na cloveka a hodinu zabavy.
(a balik kariet pripraveny na dalsiu hru.)

stale drahe?

btw, uz pol roka tu mame euro.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Na prvy pohlad sa to urcite moze zdat vela, podme sa ale nad tym zamysliet do hlbky:

Majo napísal:
Nezdajú sa vám MSH strašne drahé? Mne sa zdajú. Vysolit 1200sk za nejakú stolovú hru mi pripadá neprimerané.


Ked ides do kina, zaplatis zhruba 150 sk na osobu. Film trva asi 2 hodiny. To je 75 sk / osoba / hodina.

Ked si kupis Puerto Rico, zaplatis 1200 sk. Hra je pre 3-5 ludi, jedna partia trva zhruba 2 hodiny. Teda kazda partia je okolo 10 clovekohodin zabavy. Keby ste isli do kina, zaplatite 750 sk.

Teda uz ked si kupite Puerto Rico, zahrate si ho 2x a potom ho zahodite, vyjde vas to lacnejsie. Este stale ti to pride drahe?

Ak sa ti hra paci a hras ju velakrat, je to cenovo coraz vyhodnejsie. Ale uz aj 2x zahrat a zahodit sa cenovo oplati viac ako ist do kina (plus ti ostala hmatatelna vec, ktoru ak sa ti nepaci mozes predat dalej, takmer za povodnu cenu).

(mame sice Euro, ale nie su este vsetci zvyknuti v nom rozmyslat, takze cenovu kalkulaciu uvadzam v korunach)

Majo napísal:
A pritom som si túto hru dokázal sám vyrobit z tvrdého papiera za 1 deň


Nedokazal - zabudol si totiz zapocitat jej vymyslenie a odladenie. Neviem, ci si niekedy nejaku hru vymyslal (ci uz stolovku alebo RPG) - ako niekto, kto robil oboje ti mozem zodpovedne povedat, ze to trva omnoho dlhsie ako den.

Platis aj za tuto pracu (umelecke dielo, castokrat), nielen materialy a prezentaciu. Preco sa obrazy predavaju za take tisice, ked platno aj farby su omnoho lacnejsie?

--------------------------------------------------------

EDIT:

Este jedna vec: Ak aj ponechame stranou skutocnost, ze ty hovoris vlastne o kopirovani hry, nie o jej vyrobe (vid vyssie), stale mas vyssie naklady ako 20 sk. Investoval si do toho totiz cas - Citadelu vyrobit trva asi 2 hodiny* (viem z vlastnej skusenosti ;) ). To je cas, ktory si mohol robit nieco ine - ak si zapocitas svoju beznu hodinovu mzdu, vyjde ti podomacky vyrobena verzia realne drahsie ako v obchode kupena.

* - a to som este tu hru vyrabal na pocitaci, takze by som mal do nakladov zapocitat minimalne amortizaciu pocitaca, tlaciarne a elektricky prud.

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Naposledy upravil Peekay dňa Po. 08. Jún 2009, 11:41, celkovo upravené 2 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Su hry typu Viva el Rei, ktore naozaj vyrobis za 20 minut a je otazka, preco su take drahe, ake su.

Ale hlavne plati to, o com vravia predrecnici a to je ,,cena zabavy za hodinu". Za tri filmy v kine mas Citadelu. Za tri pobyty v krcme tiez. (Prirovnajme kolko stoja knihy a podobne.)

Samozrejme, ze Citadelu si mozes vyrobit, ale zase ti to zaberie nejaky cas. Musis mat odniekial kopiu, a musis mat celkovo naladu, volu a chut sa s tym piplat. (A vobec, nie kazdy vie strihat :-)) Niekto je na to naladeny, lebo uz samotne graficke riesenie povazuje za zabavu, ale niekto sa rozhodne radsej investovat peniaze, podporit vyrobcu a predajnost a usetreny cas zabit inak.

Nekopirovatelnost a pohodlnost su dva faktory. Skopirovanie filmu je zalezitost dvoch klikov a preto vitazi nad volou ludi si kupit DVD. Kopirovanie stolovky vyzaduje cas, ktory sa da usetrit 20 minutovym vyletom do Brlohu. Inak povedane: osobne si radsej kupim fyzicku kopiu (ktorou podporim Brloh, predajnost, dojem aktivity na trhu a pod) ako by som mal tlacit a strihat a lepit.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Alef0 napísal:
Niekto je na to naladeny, lebo uz samotne graficke riesenie povazuje za zabavu


Toto mi pripomenulo - existuje jedna hra, ktoru povazujem za genialnu (a bez vahania by som zaplatil aj dvojnasobok jej trznej ceny), ale graficke riesenie publikovanej verzie je natolko ohavne, ze som radsej vyrobil vlastnu alternativu.

Ide o zalezitost menom Oriente. Je to hra o triednych bojoch vo feudalnom japonsku... a na kartach su pastelkami ohavne nacarbane zvierata v kimonach.

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 30.04.2007
Príspevky: 1081
Body: 2
Bydlisko: ZA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Quicci napísal:
fakt su tie msh tak drahe?
Áno, podľa mňa sú. Ja by som to neporovnával z cenou hodiny zábavy napr. u kina. To je zlé prirovnanie.
Ja by som to proste porovnával s nákladmi na výrobu hry. A veľmi pochybujem, že náklady na výrobu Citadely sú 550sk.
A tiež je podľa mňa pravda, že za posledné obdobie veľmi stúpli ceny MSH. Napr. Citadela pred dvoma rokmi stála možno 400Sk. Teraz stojí 550sk Je to primeraný nárast? Podľa mňa určite nie.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citadela stoji v Brlohu 15 eur. Svoju kopiu som kupoval pred na Silvestra 2007 a stala, ak si pamatam, rovnako (keby som prehladal domace krabice, najdem aj blocek). Predtym nez sa zacneme hadat o cenach, je dobre zistit, ci nie sme v nostalgickom rezime "penzisti na priedomi".

Citácia:
Ja by som to neporovnával z cenou hodiny zábavy napr. u kina. To je zlé prirovnanie.

Dobre, ak prekaza, ze vyrobca nema v kine ziadne naklady, mame stale priklad knih. RPGciek.

Do ceny sa rata
a) vystruzlikanie pajacov v Osadnikoch, alias tlac, zostrojenie. Mam neodbytny pocit, ze tieto veci sa tlacia u vyrobcu a vzhladom na nizke naklady cena stupa. (Odporucam clanok ,,Su RPG naozaj drahe?")
b) naklady na lokalizaciu do slovenciny/cestiny
c) licencia / tantiemy autorovi
d) manazment, reklama, distribucia

Dalej: plati, ze u nas su ceny vyssie nez v zahranici. To plati jednotne pre mnoho druhov luxusneho tovaru. Knihy, komiksy, CDcka, RPGcka. Citadela od Fantasy Flight Games stoji $8 (pri dovoze na Slovensko 12), Ohne Furcht und Adel z nemeckeho Amazonu 12eur.

Mozno by sme si mali uvedomit, ze o com sa hadame. Ze Brloh je zdierac? Ze vyrobcovia MSH su nenazrane svine na mercedesoch, ktori by pokojne mohli predavat Bang za 100 Sk?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Majo napísal:
Ja by som to neporovnával z cenou hodiny zábavy napr. u kina. To je zlé prirovnanie.


1) Vysvetli preco je to podla teba zle prirovnanie

2) Kto zaplati pracu designera?

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nezijes v sociku majo a niesi alturista. chces zarobit, ked uz s niecim ides na trh :)

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tu nutno dodat, ze originalne shopy, na ktore sa odkazuje Bruno Faldutti, su este ovela drahsie. Amazon ma totiz agresivnu politiku, kde tlacia ceny pod uroven vydavatelstiev.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nepovedal by som že sú drahé, keď si to rozrátam na zábavu za hodinu, ale lacné tiež nie sú.

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co je dnes lacne, pytam sa?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nič, odpovedám. :lol:

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hry su relativne lacne.

aj na ten prd co davas denne musis papat aby sa vyrobil. a to nieco stoji.
kratkodoba spotreba je najdrahsia.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ono zakladna tragedia je presne v tom, ze potencialny pouzivatel uvidi produkt nad 15 eur a uz sa mu vidi drahy. Ak je to hra. je to automaticky "prilis draha zabavka". Lenze casto si neuvedomuje, ze najviac penazi sa prehajdaka na malych blbostiach.

MSH ako kolektivna zabava vsak maju vyhodu, ze sa naklady daju rozpocitat. Hra sa da pozicat, kupit spolocne a pod. (Navyse sa aj uziva spolocne.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 43 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun