HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 11 ] 
Autor Správa

Pútnik

Založený: 26.01.2011
Príspevky: 8
Body: 7
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kruté remeslo
Čierna kapucňa mi zakrývala polku ksichtu, čo som považoval za veľké plus. Okolité prostitútky sa mi neponúkali svojim prefetovaným hlasom, žiadny opitý trpaslík z nižšej kasty o mňa ani nezabŕdol a zrejme môj „atraktívny“ vzhľad odradil aj vreckárov, ktorí sa v týchto končinách okrádali navzájom. Znechutene som vnímal všetok smrad a špinu, ktorá sa na mňa ukrutne valila z prístavných chatrčí a ani smrad slaného mora nemohol tomuto pachu konkurovať. Jediné miesto, ktoré v okolí kypelo hlučným životom, bola, samozrejme, taverna. Malá, stlačená, bez okien a so špinavým štítom. Elf by ale nič lepšie ani nemohol v týchto končinách čakať. Nenúteným krokom som si to namieril pomedzi trpasličie šľapky. Radšej by som si nechal odrezať svoje mužstvo ako zapliesť sa s trpaslíčkou. Nízka postava, mohutné ruky, široké boky a fúziky. Aj tie „najatraktívnejšie trpaslíčky mali toľko do ideálu krásy ako ja do ideálu spravodlivosti a morálnych hodnôt. Ako som išiel k taverne, zasmial som sa nad vlastným vtipom a mladý trpaslík so začínajúcou bradou sa na mňa vystrašene pozrel. Lampa, ktorá práve náhodou vyhasla celej situácii iba dodala magický efekt. Jediné svetlo naokolo vychádzalo iba z taverny „U mŕtveho psa“. Prekročil som na smrť opitého námorníka a vstúpil. Pohľad, ktorý sa mi naskytol naplnil moje najhoršie očakávania.
Keď som vstupoval do citadely nájomných vrahov, sľúbili mi dobrodružný život plný alkoholu, žien a hazardu. Miesto toho som sa už roky sám plahočil svetom a plnil zmluvy. Už dávno som prestal riešiť či to čo robím je správne. Na druhú stranu, zamestnanie ako zamestnanie. Z úvah ma prebudil krčmárov hlas. „Cuzakov neprijimuame!“ Tlstý trpaslík so sivou bradou a vypichnutým okom si ma škaredo premeriaval. Položil som na špinavý pult zlatú mincu, to bola chyba. V hlučnej krčme akoby všetko stíchlo, poháre piva prestali štrngať, dvaja zápasníci pästných súbojov sa prestali netakticky mlátiť a aj diváci upreli pohľad na mincu. Zahriakol som sa za chybu. Mnohí z tej smradľavej čvargy videli zlato asi prvý krát v živote. Hľadeli naň lačne ako kobyla na steblo trávy. Svalnatý trpaslík so širokými ramenami, aj na trpasličie pomery, si na mňa dovolil zakričať. Očividne najväčšia autorita spomedzi vagabundov. „E, cudzinec, nechaj tu vsetkuo svoj majetok a muozes odist“. Neviem ako vy, ale ja v tom vidím menší konflikt záujmov. A to som sa chcel spýtať iba na istú osobu, ktorá citadele dlžila nemalé peniaze. Vagabundi sa na mňa vrhli ako slepice na kohúta. To bola pre zmenu ich chyba. Salva prvých piatich mŕtvych tiel s prezeranými pľúcami dopadla na zem skôr ako môj čierny plášť s kapucňou. Orgány sa vykotili na zem. V okamihu ich zašliapali čižmy ďalších nájazdníkov, ktorý ešte nepochopili proti čomu stoja. Správne, použil som výraz „čomu“. Mladému trpaslíkovi som bez milosti odsekol menším mečom čelo od hlavy. Niet nad trpasličiu oceľ. Druhému som vrazil zvyšky mozgu zachytených mečom rovno do žalúdka. Vonku panovala príšerná tma, tavernu akoby v okami naplnila neuveriteľná zima. Vrhli sa na mňa bez rozmyslu, to im bolo osudné. Tí múdrejší zobrali nohy na plecia a vybehli do tmavej stoky. A tak stojím v strede taverny, stoly rozhádzané, tela a vnútornosti na zemi, pivo rozliate a to všetko za mincu, za ktorú by som si v domovine nekúpil ani čižmy. Lenže ja domovinu nemám. Keď som si uvedomil ako si protirečím, začal som sa smiať. Spočiatku jemný smiech prepukol v nákazlivý rehot. Rehot rezonoval v taverne, zo stien stekala krv. Vychutnával som si potešenie zo zabíjania.
...
Stojím na streche a kochám sa výhľadom, ktorý sa mi otvára. Staré chatrče sa pokorne lepia k hradbám. Nad hradbami sa týčia veže z temného kameňa. Všetko to dopĺňa vypálený kláštor. Kam sa pozriem vidím chudobu. Je to úchylné, že mi tento pohľad prináša potešenie. Na druhú stranu, normálny elf by toto zamestnanie robiť nemohol. Dočistím plášť od krvi a vydám sa dlhou uličkou vpred. Mesiac svieti a silueta v kapucni kráča dlhými krokmi naprieč tmavou ulicou. Potkany mi bežia pred nohami a chabé svetlo lámp mi svieti do tváre. Milujem svoje remeslo.


Naposledy upravil MaximDuleba dňa Ne. 30. Jan 2011, 22:26, celkovo upravené 3 krát.

Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Po dlhom čase možno aj konečne fantasy poviedka :) . Začínalo to vcelku nádejne, ale od tej časti jak to hlavná postava začala márovať, tak mi to prišlo zbytočne a nasilu drsné a silácke.
plus gramatické chyby


Hore
 Profil  

Pútnik

Založený: 26.01.2011
Príspevky: 8
Body: 7
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
diki za konstruktivnu kritiku :D nho bol tam pokus vychytať atmosferu nabuduce to bude lepsie je to moja prvá poviedka :D plus sory za gramatiku


Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nie že by to vôbec nemalo atmosféru. Napríklad tá prvá polovica má atmosféru, podľa mňa. Len keby teraz pokračujem, už by som sa opakoval :D
A je super, že bereš aj kritiku. A ak budeš ďalej písať, isto sa budeš zlepšovať :D


Hore
 Profil  

víla stratená
Obrázok používateľa

Založený: 25.01.2007
Príspevky: 2769
Body: 86
Bydlisko: Ostrovné Kráľovstvo
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ta gramatika to strasne kazi. ale neuveritelne. a ako povedal Tesik, prva polka fajn, potom uz to je take... a ta gramatika!!!

_________________
We can not forget who we are...


NEdavajte mi pluska za prispevky vo vtipkoch. dik


Hore
 Profil ICQ  

poet
Obrázok používateľa

Založený: 30.10.2008
Príspevky: 1862
Body: 1
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tych chyb je tam neurekom, ale toto ma dostalo: "zapasnicy"
po -c- som videl ypsilon len v slove bicykel. a ty tam mas mnozne cislo...
ale na gramatiku ti momentalne kaslem, tym iba odradzas potencionalnych citatelov

zaciatocny opis je fajn, ten sa ti celkom podaril, drzis sa "typickeho fantasy", ako si to sam zaradil. ja t ivytknem hlavne niektore dodatocne vysvetlenia v zatvorkach, mne osobne sa to zle tak cita, napr.
Citácia:
Prekročil som na smrť opitého námorníka (doslovne) a vstúpil.

mohol si to napisat takto: "Prekročil som doslovne na smrť opitého námorníka.." alebo slovo doslovne uplne vynechat, myslienku to nezmeni a myslim, ze vsetci chapeme, co sa udialo. bez tak to bol nepodstatny fakt iba na dokreslenie atmosfery

atmosferu mas skvelu a ta brutalnost... drz sa jej, je to tak dobre. vo fantasy sa s tym bezne stretavam. pokial vies vymyslat nove zaujimave oddelovania koncatin, rozbijania hlav ci vykuchavania vnutornosti, smelo do toho. hlavne, aby sa sposob zabitia nepriatela neopakoval, ako stan nicholls vo svojich orkoch, kde jeden z hlavnych hrdinov bud nepriatelovi roztriesti lebku alebo hodi dyku presne do oka... to sa uz potom zle cita

_________________
Každého umelca kvôli niečomu považujú za šialeného; ja som pre iných šialený, lebo sa považujem za umelca.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nepaci sa

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dobrá jednohubka by to mohla byť, len nič nové to neprináša. o chybách písali už asi všetci, mne skôr vadili veci ako, že by si hlavný hrdina nechal odrezať (futbalové?) mužstvo, alebo že vstúpil do citadely (ja som párkrát vstúpil do knižnice) nájomných vrahov. a podobne.

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik

Založený: 26.01.2011
Príspevky: 8
Body: 7
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ako už viete :D ehmm,,, pravopis nieje moja najsilňejšia stránka..... každopádne som urobil korektúru textu a v budúcnosti si dám pozor :D


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja mam z toho dvojaky pocit.

Na jednej strane klasicke klise O-Pozrite-Na-Mna-Aky-Som-Temny-Lebo-Sa-Do-Mna-Naprojektoval-Autor-A-Nezabudol-Ani-Na-Kapucnu hrdinu a uz uplne otrepany suboj, ktory je navyse uplne nezmyselny. Opisy typu ,,mozog na ceste traviacou sustavou pozdravil pecen i anal" su coolove leda tak u Kulhanka a uz ani tam nie.

Na druhej strane celkom slusny pokus o vybudovanie atmosfery (prefetovany hlas) a Rorschach-like uvah. Paci sa mi, ako krcmar hovori inym jazykom.

Skus menej otrepane namety, pripadne skus zobrat hrdinu a nechat ho robit nieco zmysluplnejsie ako tento suboj.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

poet
Obrázok používateľa

Založený: 30.10.2008
Príspevky: 1862
Body: 1
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jo, ten krcmarov jazyk bol najlepsi

_________________
Každého umelca kvôli niečomu považujú za šialeného; ja som pre iných šialený, lebo sa považujem za umelca.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 11 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun