HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 99 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Autor Správa

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Na vysokych skolach neviem nic o 100% stipendiu, to mi nepride ako pravdivy fakt. Na MIT garancia studia? Tam dostanes granty, jedine ak mas IQ v nebesiach. Statne skoly v USA su takmer do nohy neporovnatelne nizsej kvality nez sukromne, to ti myslim povie vacsina ludi, mozno by som povedal, ze aj horsie nez u nas :-)

Tam je to o tom, ze mas moznost zaplatit tazke peniaze alebo preukazat tazke znalosti vymenou za top skoly planety. U nas je to viac spriemernete, ale ten, kto ma sudnost a viac penazi vie, ze sa oplati ist do Brna ci Prahy. Ano, je to presne vec trhu, kde kvalita pritahuje kvalitu a odpad odpady. Trh je naozaj trh, mozes si kupit diplom zo Satanic College of Vysny Utah, rovnako u nas mozes vystudovat random skolu.

Inak je viacero prikladov krajin, kde skolstvo je spoplatnene a rozdiel v tom nie je. Dokonca sa mi mari, ze Svedsko poplatky zaviedlo a bud ich zrusilo alebo ide zrusit, lebo nejak nepozoruju zlepsenie.

Spoliehat sa na nahodu nemusis, ved predpokladam, ze rozumny "zakaznik" si robi prieskum a zoberie do uvahy viacero faktorov, nez sa rozhodne.


s tym stipendiom som sa sekol. ospravedlnujem sa. mal som na mysli study loan. s nejakeho obskurneho dovodu som tam capol stipendium. stat ti garantuje study loan nech sa rozhodnes ist studovat kamkolvek. co je samozrejme velky rozdiel pre samotneho studenta, ale nie pre system. tj. ak ma clovek garantovane, ze dostane pozicku v akejkolvek vyske ak ho prijmu na skolu, tak stat drzi umelo ceny na vysokej urovni. ved predsa nieje problem natlacit peniaze. to, ze dlh stupa takou rychlostou, ze sa nestiha splacat uz samozrejme nikoho netrapi. ved kto ho zaplati, danovnici;) a zatial, nejako bolo nejako bude, troska nieco zregulujeme a poziciame si dalsie peniaze.

http://en.wikipedia.org/wiki/Student_lo ... ted_States
http://www.fastweb.com/financial-aid/ar ... -card-debt

resp. iny uhol teda - skoly su v prvom rade spolocnosti, ktorých ucelom je okrem ineho aj zisk. preco by privatne skoly drzali ceny dole ak maju istotu, ze im stat preplati akukolvek slahnutu sumu? preco, by sameho seba ukracali na zisku? ak by sa stat dostal prec zo vzdelavacej sfery, kazdy by z toho v konecnom dosledku profitoval.
rodicia by boli spokojnejsi (viacej moznosti pre vzdelanie detí).; ceny by išli dole (pretože konkurencia, to uz som riesil hore...), ucitelia by boli spokojnejsí (teda minimalne tí kvalitní a tí druhí, tam bohuzial nemajú prečo ucit ak na to nemaju skill), menej vymyvania mozgov a viacej slobody. ja fakt nevidim na tom nic zle ani nerealne.

ak su vsetky skoly statne a vsetky maju povest, ze su na hovno tak sa clovek ci chce, ci nechce na nahodu spoliehat musí. ale toto je uz samozrejme vec nazoru.


_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nemozem povedat, ze by som suhlasil so vsetkymi jeho nazormi (niektore veci mi prisli len ako take hlasky z navodu ako rozpravat ked si vpravo bez konkretnych rieseni), ale pobavil ma ten agitovany utok na "liberal arts studies". :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
Nemozem povedat, ze by som suhlasil so vsetkymi jeho nazormi (niektore veci mi prisli len ako take hlasky z navodu ako rozpravat ked si vpravo bez konkretnych rieseni), ale pobavil ma ten agitovany utok na "liberal arts studies". :)
s liberal arts ma velku pravdu
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/4321 ... pneme.html

Citácia:
Vysokoškolský učitel Filip Grygar, který působí na katedře filozofie UPCE v Pardubicích, na nic takového nevěří. „Je to jen výmluva pro ty, kteří nechtějí tvrdě pracovat. Anebo opravdu nejsou dost chytří. Vždycky říkám: Vemte matfyzáka a nechte ho studovat nějaký humanitní obor. Bude reptat, že ho to nebaví, ale školu vystuduje. Ale zkuste to udělat naopak a pošlete humanitní studenty na matfyz. Nevydrží tam ani měsíc,“
:thumbsup:

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
„Jedním z důvodů, proč lidé věří bludům a nesmyslům, je to, že se neučili matematiku. A nenaučili se logicky uvažovat,“


True.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou


kto u vas vysiel ako vitaz z tej "diskusie"? pytam sa cisto len zo zvedavosti...

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Krugman.

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
plz este niekto. ide mi cisto o to ako charizmovo na vas zarezonovali.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
robis nejaku seminarku ci co? :)


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
krugman


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ak ide cisto o charizmu, myslim ze jednoznacne Krugman, Paul ma bohuzial znacne populisticku retoriku a nevie diskutovat bez toho, aby kazdu chvilu nevytiahol nejaku divnu hyperbolu.

Co sa tyka samotnej temy, neviem, na jednu stranu mi niektore Paulove nazory naozaj pridu uchylne, na druhu stranu tvarit sa ze 130% HDP dlhu je okej mi tiez nepride uplne v poriadku (hlavne to porovnanie s Japonskom bolo trochu nefer, lebo vacsina japonskeho dlhu je drzana japonskymi veritelmi, co je oproti USA uplne ina situacia).

Nazorovo tam asi jednoznacny vitaz nebol, aspon pre mna.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
U mna tiez Krugman.

Pobavil ma Paulov exkurz do historie, porovnavanie byzantincov a rimanov (Byzantine Empire didnt fight wars..WTF) a Krugmanova reakcia "I'm not a defender of the economic policies of the Emperor Diocletian, let's make that clear" :D


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
diky chalani:) len sme sa bavili s kamosmi o tom, ze koho budu ludia co sa zaujimaju o ekonomiu len velmi okrajovo brat ako vitaza. ak mate vela casu a chcete vediet ako funguje fed odporucam toto :wink: myslim, ze potom na vas krugman nebude posobit uz tak konzistentne.



charismovo to krugman vsak vyhral aj podla mna. argumentacne vsak ani zdaleka. problem s tym, ze paulove argumenty zneju tak divne je v tom, ze clovek to povacsinou nepocuje podane takto na rovinu.vsetci rakusania su mainstreamovou ekonomiu oznacovany za blaznov a pritom schiff a spol. boli jediní schopní predpovedat realitnu bublinu; inak ten point s diocletianom bol fakt super, tuna to chlapik dobre zhrnul (http://azizonomics.com/2012/05/01/krugm ... feudalism/);

tu cast s friedmanom tiez vobec nezvladol, si tam vymyslal dve na tri

Citácia:
"Paul Krugman just misquoted Milton Friedman ... saying that Milton Friedman said the federal reserve caused the depression because they did not print enough.Actually, Friedman said that since we were on a gold standard at the time and Britain was losing gold to the US, we should have had more money in our economy to reflect the new reserves.If Paul Krugman cannot understand the difference between printing money and increasing the amount of money to reflect gold reserves when you are on a gold standard, how in the heck did he win a nobel prize? "


rovnako ked isiel tvrdit, ze mozes pouzivat inu currency ako dolare :roll: mother of god, seriously. ten chlap ma mat nobelovku za ekonomiu, uci na princentone; ron paul je medical doctor....

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nedá sa povedať, že by som to nebol čakal. :D

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ron Paul.

preto že seriem na charizmu a počúvam čo chce človek povedať, nie "ako".
Krugmanove názory (aj keď "maskované" tým že podporuje voľný trh...) celkom príjemne na tejto strane Mláky korelujú s Barossovými.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 99 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun