HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Ďalšia
Autor Správa

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Selar napísal:
ZRudi: Hmm nechcel si napisat najlepsia?? :lol: :lol:


Hej hej :lol:
ale aj tak severskú mytológiu... hm... ja neviem...ale ... na jednej strane ju mám rád, na druhej strane NIEsom severan a je mi ukradnutá...naviše na nej fíčí veľa faškov... o dôvod viac, prečo ne...ale inak... inak je fajn. ale Grécka Rulez :lol:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
zrudi>najlepsia je slovanska :) grecka je tak notoricky znama, az sa mi nepaci, hehe
donar tyr> ani ja :cry: ale to pivko by sa dalo... tak za tyzden :wink:
selar> materialista.... tff.. a kam sa podel zaujem o charakterove hodnoty? hoci taku nevestu by som ani ja nechcela - tiez bazil/-a len po kladive...


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
SadSilence napísal:
zrudi>najlepsia je slovanska :) grecka je tak notoricky znama, az sa mi nepaci, hehe


slovanskú Kresťania takmer dokonale zmiatli na smetisko dejín, takže aj to čo vieme, sú väčšinou dohady a zbožné priania... a pokresťančené mýty... preto si nemyslím, že slovanská mytológia ešte existuje v nejakej ucelenej forme :cry:

ad grécka: a severská nie? :roll: :wink:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Dobrodruh

Založený: 27.02.2005
Príspevky: 54
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Popravde slovanské mýty idú ani neviem prečo, ale úplne mimo mňa... O tých nič neviem, možno je to hanba, ale ja sa nejak necítim ako Slovan... Hej hej, na severskej frčalo a frčí množstvo kreténov (ahoj Adolf! :) ), ale to mi je akosi ukradnuté... Ja neviem, patrím proste k pár tým zrúdam, ktoré sú tým posadnuté a nemám preto nejaké racionálne vysvetlenie... Možno sa to vo mne tiahne z minulého života- asi som bola frajer- zviera ramenatý ryšavý smradľavý viking a zabili ma vrazením meča medzi rebrá alebo tak niečo :) ... Hmmm, krásna smrť :D ... Grécka je zaujímavá, ale taká moc jemná, mne práve ten drsný prístup severanov sadne...
Sad Silence:: Pivko si dám po skúškach :ikonka05: ... :ikonka18: ... A potom bude vyzerať ako správny viking- na mol, nevrlý a zjavne vymletý :) ... Ako každý ožratý viking.


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
oneeee... neber mi moje zidealizovane predstavy o slovanskej mytologii... (fnuk, pokrestancena, zmiesana so severskou.. :cry: ) .. ale aj v slovanskej sa da najst par peknych kuskov, napriklad Kupalo a Kostroma nema chybu podla mna.. :)
seversku ma aspon nikto nenutil citat, kym stare grecke baje a povesti ma prenasleduju doteraz :wink: no s greckou sa mi tak trochu spaja od E. Burne-Jonesa:"Zlovestna hlava" (Perseus a Andromeda sa opatrne divaju na odraz Meduzinej tvare vo vode... nie ze by som bola nejak zatazena na vytvarne umenie, ale ten obraz je nadherny)[/list]


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Donar Tyr napísal:
Popravde slovanské mýty idú ani neviem prečo, ale úplne mimo mňa... O tých nič neviem, možno je to hanba, ale ja sa nejak necítim ako Slovan... Hej hej, na severskej frčalo a frčí množstvo kreténov (ahoj Adolf! :) ), ale to mi je akosi ukradnuté... Ja neviem, patrím proste k pár tým zrúdam, ktoré sú tým posadnuté a nemám preto nejaké racionálne vysvetlenie... Možno sa to vo mne tiahne z minulého života- asi som bola frajer- zviera ramenatý ryšavý smradľavý viking a zabili ma vrazením meča medzi rebrá alebo tak niečo :) ... Hmmm, krásna smrť :D ... Grécka je zaujímavá, ale taká moc jemná, mne práve ten drsný prístup severanov sadne...
Sad Silence:: Pivko si dám po skúškach :ikonka05: ... :ikonka18: ... A potom bude vyzerať ako správny viking- na mol, nevrlý a zjavne vymletý :) ... Ako každý ožratý viking.


Ono sa ti necudujem, ziadne Slovanske myty totiz nie su :) Vsatky vzal cas, a velmi rychle pokrestancenie. Ostali niejake veci v rozpravkach, necjakych tych letopisoch, ale to vacsinou len tak spomenute - na okraj. Nic konkretne.

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
SadSilence napísal:
oneeee... neber mi moje zidealizovane predstavy o slovanskej mytologii... (fnuk, pokrestancena, zmiesana so severskou.. :cry: ) ..


Zmiesana ako zmiesana, holt vsetci mame indoeuropsky zaklad. Ak sa clovek pozrie trosku dalej, zisti ze sa nam to akosi opakuje :)

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
DonarTyr> tak treba... hehe... vsak cim viac piva vypijes, tym viac pozehnania do teba vojde :lol: :lol: :lol:

MickTheMage> ved to je ten problem, slovanska bola vzdy len tak "na okraj"... ale napriek tomu sa da o slovanskom panteone vytvorit aky taky obraz... vsak.. fantazia funguje :P


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nesouhlasím s tím,že slovanská mytologie není.Když víš co chceš najdeš.A co se pohádek týče...No a co jsou ságy a mytologické příběhy jiného než nějaké vyprávění ze starých dob.
Souhlasím však s tím ,že v severských mýtech a slovanských mýtech se objevují podobné věci strom,bůh s bleskama a jiné.Jenže najdeš podobnost i s indickými bohy a potažmo když se budeš hodně snažit možná ,že i malou podonost s řeckými mýty objevíš taky.
Např.oblíbená slovanská zbraň byla sekera a kdo četl Křižáky tak ví jak byli Češi vyhlášení bojovníci se sekerou a to jsou pouze malou částí slovanstva.Slovani jako takoví vycházeli i se severskými národy docela dobře.
I když vládnoucí rody byli propojeny navzájem a seveřani se usadili i v Rusku kde si urvali svá území.Sžívání neprobíhalo tak špatně možná opravdu máme se seveřany nějaké vzdálené podobné kořeny kdo ví odkud jsme vlastně přišli?
Samozřejmě jsme měla na mysli doby dávno minulé ne třicetiletou válku kdy švédové drancovali evropu až se jim od kopyt prášilo.


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ayaki napísal:
I když vládnoucí rody byli propojeny navzájem a seveřani se usadili i v Rusku kde si urvali svá území.Sžívání neprobíhalo tak špatně možná opravdu máme se seveřany nějaké vzdálené podobné kořeny kdo ví odkud jsme vlastně přišli?


Zhruba z oblasti Indie :) Mam taky pocit, ze tato teoria uz bola niekolkokrat dokazana a vseobecne sa prijima. Pekne postupne sme sa sem nahrnuli z vychodu, jeden po druhom, posledny prisli nasi tmavsi spoluobcania :) - ale to len tak na okraj

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
OT Faktická pozn: Notoricky známe sú grécka, egyptská severská, indická a ešte japonská taoistická .

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Finrod Elensar napísal:
OT Faktická pozn: Notoricky známe sú grécka, egyptská severská, indická a ešte japonská taoistická .


OT doplnim :) : a este by sa tam dala hodit keltska - aj ked ako sa to vezme, ale rozhodne je na tom lepsie ako slovanska :)

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Víš co takovejch důkazů o všeličem už bylo...
A za sto let se tomu budou smát jak jsme si naivně vykládali to a ono...
Pravda je ,že do nás cpou všechny možný jiný pověsti než ty naše.


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V školách do nás pchajú hlavne grécke mýty.
Ale ak by ste mali záujem o netradičný pohľad odporúčam Řecké mýty od Roberta Gravesa. Je to vyše sedemstostranová kniha a pri cene 150,- korún sa to viac ako oplatí. Ja som źatiaľ prešiel len mýty o stvorení sveta a je to fakt dobré. Mýtus je tam asi na stranu a ďaľšia strana a pol je vysvetlenie ako vznikol a čo znamená (nie psychologicki ale historicky).
Ešte by som spomenul spojnicu slovanskej a gréckej kultúri (voľný citát):
[quote"Dvořák"]Grécky mýtus o Argonautoch opisuje cestu ne sever proti prúdu Dunaja približne do oblastí dnešného Slovenska. Išlo vlastne o prvý prípad priemyselnej špionáže. Zlaté rúno označuje spôsob ryžovania zlata. Starý Slovanie získavali zlato prelievaním vody so zlatonosným pieskom cez ovčie rúna, kde sa zlaté zrnká zachytili.[/quote]

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Cisár
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 876
Body: 5
Bydlisko: Hmm to akože má byť čo??

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
twoflower: nemozem si pomoct ale podobne vyklady mi prudko pripominaju dannikena a priznam sa , ze jeho knihy su tak vykonstruovane, ze su mi az smiesne. potom sa nad podobnymi vecami velmi zamyslas a nakoniec dojdes na to, ze je epsie nechat myty a legendy takymi rozpravkami akymi vlastne asi aj su. aj tak sa v nich da naist vela zivotnej pravdy, ktora sa akosi nemeni

_________________
Blahoslavení tí, ktorí nicia falošnú nádej, lebo oni sú pravými Mesiášmi - prekliatí tí, ktorí sa klanajú Bohu, lebo budú ostrihaní ako ovce!


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun