HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 5 ] 
Autor Správa

Pútnik

Založený: 22.07.2004
Príspevky: 11
Body: 5

Neprítomný
Je to jednoduché - určite ste sa s nimi už stretli. Sú rôzne - od parodických, ľahkovážnych, cez takzvané "realistické" (alebo sa o to autori aspoň snažia) až po mysticko- magické ale nakoniec takým tým keltským spôsobom prekrásne :D
Takže...čo pekného ste už o artušovských legendách čítali? A čo si o týchto "mýtoch" vlastne myslíte?

_________________
All I am,
a child with promises
All I have
are miles full of promises...


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
I am Arthur, King of the Britons!

Čo sa pamätám, priamo som nečítal som nič také. Videl som tuším Prvého rytiera (toť nedávno na nemenovanej bedakajúcej TV) - pekná to rozprávka a potom samozrejme Monty Python a Svätý Grál (ktorý by si zaslúžil aj s Lietajúcim cirkusom samostatný topic :-D, či dva, či pät)

Legenda je legenda, tým viac, že sa mi páči, ako sa postupom času na ňu nabalili ďalšie legendy (Grál a mnoho iných!) :-)))


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 14.09.2004
Príspevky: 59
Body: 5
Bydlisko: Wutai

Neprítomný
Ja som z artušovských legiend videla Monty Python, televízného Merlina a Hmly Avalonu.

_________________
"I am known by the sky, the earth and the people, if you want me to defeat the evil, just call my name…the flower from Wutai..."


Hore
 Profil  

Pútnik

Založený: 22.07.2004
Príspevky: 11
Body: 5

Neprítomný
Áno, Monthy Pythonovcov som videla a bolo to dosť fajn, i keď niektoré vtipy boli suchšie ako Sahara v auguste...no...možno to bolo aj tou spoločenskou únavou na Pohode :roll: O Prvom rytierovi radšej pomlčím. Myslím, že je dosť zaujímavé, ako si povedal, že sa na tieto (podľa mojich informácií pôvodne celkom nesúrodé) artušovské mýty nabaľujú stále ďalšie a moderní autori ich navzájom prepletajú s neuveriteľnou šikovnosťou. Čo sa týka filmov, tam to ešte také viditeľné nie je (hoci Kráľ Artuš bol ešte o trochu shitnejší film než som očakávala), no niektoré z kníh, ktoré som mala to potešenie prečítať si priamo v Británii boli naozaj skvostné. A to teraz nemyslím ironicky. Naposledy som napríklad čítala trilógiu od Mary Stewartovej (Kouzelník Merlin, Meč krále Artuše, Okouzlený kouzelník) a bolo to naozaj, naozaj dobré. Mnohí autori sa, myslím, snažia odpútať od mýtickosti a preraziť originálnou myšlienkou reálnosti, aspoň si teda myslia, že to bude v artušovských legendách čosi originálne. Táto trilógia však v správnej miere mieša mágiu a realitu (nie, Stewartová nezabudla ani na Rimanov, ktorí mali podľa mňa na Britániu ďalekosiahlejší vplyv než Kelti v tom období) a z Merlina nerobí záhadnú (a v tej samej záhadnosti takmer až nezaujímavú postavu) ale odhaľuje celý jeho charakter a to je na tejto knihe také jedinečné. V iných knihách som sa ešte nestretla s kompletným životopisom nielen Merlina, ale aj celej jeho rodiny. Stewartová to napísala veľmi dobre a hoci ma celá trilógia vyšla takmer na 800,- SK, neľutujem  A odporúčam každému, koho Artuš neprestáva fascinovať a kto sa rád o legende dozvie niečo viac (hoci to nemusí byť bezpodmienečne čistá pravda...), ale ktovie....

_________________
All I am,
a child with promises
All I have
are miles full of promises...


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Hmly Avalonu boli celkom pekne na rozdiel od niektorych tych trapnych filmov, ktore niesli uzasne mena ako Merlin, Rytieri okruhelho stola, Lancelot.. Inak tych roznych Merlinov bolo teda riadne vela. Spominam si momentalne iba na tu verziu, kde hral Sam Neil... Dost cudne to bolo.. no a posledny film KRAL ARTUS to cele priklincoval. :lol: Mne sa to celkom pacilo az na tie trapne dryady a Merlina a'la divomuzicek (odvodenina od divozienky). Inak podla mna to bolo fajn ale kopa ludi hovori, ze je to kravina a ze Hollywood by mal prestat robit "velkofilmy" na historicke temy, lebo su uz trapny a nic nevedia urobit dobre.. No, v niektorych ohladoch s nimi mozno aj suhlasim... :twisted: (1:0 pre Annuna)

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 5 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun