HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 40 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Autor Správa

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V poslednom case sa strasne fightujem z najroznejsimi ludmi na tuto temu, tak mi neda nedat vam moznost vyjadrit sa (samozrejme, ak tu nejaka takato tema bola, ospravedlnujem sa).

Plati, ze nejake umenie (Vivaldi) je objektivne lepsie ako ine (Senzus) ?
Plati, ze nejake umenie moze byt obejktivne zle? (z pozicie dobro / zlo)
Plati, ze vkus je absolutna dogma, na ktoru mi nema pravo nikto siahnut?
Plati, ze literarny (a akykolvek iny) kritici maju pravo hovorit do umenia?

a tak dalej, pochopili sme sa dufam..
budem velmi rad ohnivym debatam, meta-ohananim sa vsetkym moznym (od viery az po vzdelanie), konkretnym pripadom a tak..

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja som v tomto obrovsky pokrytec, som totiz za slobodu vkusu a zaroven som elitar

na konkretnom priklade senzus a vivaldi, by som to vyjadril tak ze vseobecne som rozhodne za slobodu vkusu ktory je vecou kazdeho individualne a nemam rad dogmy a zaroven si myslim o senzuse svoje a logicky preferujem vivaldiho cize by sa dalo povedat ze som externe objektivny liberal, interne hnusny elitar

rovnako kritikmi obcas opovrhujem a hovorim si kto su ze do niecoho kecaju a vnutorne s nimi casto suhlasim alebo sa ako taky kritik chovam

_________________
Blep


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Skusim si podat par uvah
1. Tvori dielo Zazitok alebo Zabavu alebo posuva formu?
2. Ako dokaze dielo odolat zubu casu?
3. Je to dielo urcene na konzumaciu (low-cult) alebo je "vyssie" (high-cult)?
4. Dokaze autor neklamat pri odpovediach na predosle tri otazky?

V tychto axiomach par prikladov
* Senzus je Zabava, ktora neodola zubu casu, je to urcene na konzumaciu, zazitok to nevyvola, formu to neposuva a podla vsetkeho sa netvari, ze je to vysoke umenie. O 100 rokov ich nik poznat nebude.
* Shoot em up tvori cistu zabavu, je tvorene pre cistu zabavu, netvari sa, ze je to umenie, je to cista konzumacia, formu neposuva. Na rozdiel od Senzusu mrkali autori na divaka, ze "my vieme, ze je to hovadina, vy viete, ze je to hovadina, a ak si to uvedomime, bavime sa vsetci." O 50 rokov vsak zapadnu prachom.
* Finneganovo bdenie/placky, co je zrejme najnecitatelnejsia kniha posuva formu, nie je urcena pre zabavu, mozno tvori zazitok (necital som). Tym, ze posunulo formu, sa preslavilo a je klasikou a zaroven asi patri do high-cultu, cize vyzaduje erudovaneho citatela (bezneho odstrasi).
* Meno ruze je zazitok a zabava, je to cisty mid-cult. Tym dokaze odolat zubu casu (je to de facto klasicky roman). Autor to pisal ako mid-cult a ako znalec literarnej teorie to pisal presne s tym umyslom.
* Vivaldi je zrejme Zazitok, odolalo, cult si netrufam povedat (neznalec som).
* Sword and Sorcery zaner je cista zabava, 90% neodola zubu casu, je to low-cult. Priklad udavam preto, ze u nas sa niekedy predstiera, ze tento zaner (a cele fantasy) patri niekam inam.
---------------------------------------------------

Kritici su ludia, ktori maju dostatok rozhladu na to, aby vedeli predvidat vyvoj diela, jeho umiestnenie, posun formy ci obsahu a potencial klasicnosti a poukazovat a zdovodnovat chyby v obsahu ci forme diela. (A pozor, kritik vonkoncom nemusi byt autorom, presne tak, ako futbalovy rozhodca nemusi byt genialnym aktivnym hracom.)


K tomuto ma velmi pekny pokec Oscar Wilde v uvode k Portretu Doriana Graya. Casto sa z neho vytrhava a cituje ta posledna veta "All art is quite useless" ("Veskere umeni je docela zbytecne"), ktora ale v celom kontexte vyznieva inak.

V nom je explicitne povedane, ze neexistuje moralna a nemoralna kniha. Len dobre alebo zle napisana.

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa So. 07. Mar 2009, 16:03, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
IMHO, vôbec celý pojem "objektivita" je bullshit, pretože nič také neexistuje. Nikto na svete nemôže byť objektívny, takže moja odpoveď na prvú, druhú a štvrtú otázku znie "nie." Čo sa týka tej tretej, zastávam názor, že na niekoho názor/vkus môžeš nadávať, ale nesmieš sa pokúšať mu vnútiť ten svoj alebo nejaký iný.

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
vivaldi so senzusom idu uplne mimo mna... :)
hram drakensang, zmysluplne vyjadrim sa.. hm nekedy v buducnosti

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aby boli jasne moje odpovede

Citácia:
Plati, ze nejake umenie (Vivaldi) je objektivne lepsie ako ine (Senzus) ?

Na tuto otazku sa neda odpovedat ano/nie. Umenia mozno len porovnat (napr. podla mojich kriterii vyssie).

Citácia:
Plati, ze nejake umenie moze byt obejktivne zle? (z pozicie dobro / zlo)

Nie. Uz len preto, ze dobro-zlo su pojmy z rozpravok.

Citácia:
Plati, ze vkus je absolutna dogma, na ktoru mi nema pravo nikto siahnut?

Ako ty chapes vkus? (Ja neviem co je vkus :-))

Citácia:
Plati, ze literarny (a akykolvek iny) kritici maju pravo hovorit do umenia?

Ano, rozhodne. Vzdelani a rozhladeni kritici maju oddelovat diela do chlievikov.
----------------------------------------------------------------------------------
Citácia:
na niekoho názor/vkus môžeš nadávať, ale nesmieš sa pokúšať mu vnútiť ten svoj alebo nejaký iný.

Tru dat.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
na niekoho názor/vkus môžeš nadávať, ale nesmieš sa pokúšať mu vnútiť ten svoj alebo nejaký iný.

Tru dat.


toto toto. preto iba nadavam a s nikym logicky ci seriozne neriesim preco je Twillight <> jak mraky

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V pripade napr. Twilightu ma kritik pravo (povinnost?) poukazat na to, preco je predloha / film taka aka je. Dokonca aj v pripade, nazvem to "najnizsieho umenia" existuje hranica, kde sa i divaci i kritici zhodnu, ze to ma mnozstvo chyb. To je mozne vidiet napr. v Kniznici literarnych experimentov, kde je diametralny rozdiel medzi jednotlivymi dielami.

To, ze nieco je predajne, neznamena, ze je to dobre. (Uz len preto, ze ak je to zle, peniaze ti nik nevrati.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja sa v mojej odpovedi budem venovat hlavne vizualnemu umeniu (malba, fotografia, film), lebo o tom nieco viem. Ostatne prenecham inym.

Co sa tyka otazky vkusu samotneho, je to podla mna cisto individualna vec - kazdy ma tieto veci posunute trochu inak, kazdeho oslovi nieco ine. Cize vkus je podla mna cisto subjektivna zalezitost.

A teraz k otazkam:

Plati, ze nejake umenie (Vivaldi) je objektivne lepsie ako ine (Senzus) ?
To zalezi od toho, ako definujes slovo "lepsie". Kedze si pouzil slovo "objektivne", predpokladam, ze chces umelecke vytvory hodnotit na zaklade jednotnych kriteri. V tom pripade je odpoved jednoznacne "ano".

Medzi relativne objektivne kriteria patria napriklad:
technicka dokonalost - pri vizualnom umeni existuje obrovske mnozstvo teorie popisujucej, co je a co nie je spravne. Toto nie su vymysly - za mnohym z toho je schovany stovky rokov trvajuci vyskum (veci ako pravidla kompozicie, farebnosti, svetla a podobne) a maju svoj vyznam. Je fakt, ze kompozicne spravny obrazok je "krajsi" ako obrazok kompozicne rozbity - cisto vizualne sa bude ludom pacit viac (to ale neznamena, ze ich aj viac oslovi - to uz je otazka prave toho subjektivneho vkusu - pekne nemusi znamenat hodnotne).
trhova cena - tu asi nic netreba dodat :)

Plati, ze nejake umenie moze byt objektivne zle? (z pozicie dobro / zlo)
Zalezi na definicii dobra, zla. Principialne si ale myslim, ze nie. Umenie je jednoducho umenie.

Plati, ze vkus je absolutna dogma, na ktoru mi nema pravo nikto siahnut?

Plati, asi v tych istych hraniciach, ako ti nik nema pravo siahnut na to, ake jedlo ti chuti - ludia mozu reptat, mozu si z teba robit srandu, ale v konecnom dosledku to je jednoducho tak.
Jediny rozdiel je v tom, ze rozumiet umeniu sa da v urcitej miere naucit, co sa casto prejavi aj zmenou tvojho vkusu. Vacsina umelecky vzdelanych ludi na umeni ocenuje a vidi ine veci, ako laici. Nie je to nahoda.

Plati, ze literarni (a akykolvek ini) kritici maju pravo hovorit do umenia?
Myslim, ze ano. Bez kritiky by nebolo kvalitne umenie (a slovo kvalitne tu pouzivam ako indikator technickej dokonalosti) a nebola by umelecka teoria (ci uz to je literarna teoria, filmova, fotograficka, alebo akakolvek ina). Ak je kritik vzdelany, inteligentny a rozhladeny, je schopny autorom pomoct posunut sa dalej.

Su oblasti, kde je vyznam kritiky tazko vidiet na prvy pohlad (literarna kritika napriklad - naco analyzovat uz napisane veci?), ale aj tie vacsinou maju svoj vyznam - ked uz nic ine, trenuju a vzdelavaju dalsie generacie autorov.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Len podotknem, ze trhova cena je vec, ktora je kolma na umenie. To, ze nieco je drahe, neznamena, ze je to automaticky formalne, obsahovo, i hodnotne dobre.

Da Vinciho kodu sa predali miliony.

Citácia:
Su oblasti, kde je vyznam kritiky tazko vidiet na prvy pohlad (literarna kritika napriklad - naco analyzovat uz napisane veci?), ale aj tie vacsinou maju svoj vyznam - ked uz nic ine, trenuju a vzdelavaju dalsie generacie autorov.

Suhlasim a dodam, ze zbytocnost kritiky je vec, ktoru ohlasuju bud neuspesni autori v ramci kontrakritik alebo ludia, ktori nevedia o co presne ide.

Dobra analyza veduca k dobrej teorii umoznuje si spravit nadhlad nad zanrom a povedat, kam dalej sa mozno vybrat. Mne sa velmi pacili Ecove eseje Skeptikove a tesitele, kde rozpitvava (o. i.) fenomen Supermana a komiksu z hladiska formy, struktury, obsahu a kulturneho dopadu. (Napr. veselo riesi otazku, preco Superman nestarne a neumiera :-))

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa So. 07. Mar 2009, 16:34, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tie otazky som strelil len tak, aby ste vedeli co asi myslim...nemusite odpovedat konkretne na ne..

ad "kritik ma/nema pravo hovorit" : co je ich hlavna uloha? robit opozituru dielu? ovplyvnovat ludi? len podat svoj nazor? rozsirovat obzory autorom aj konzumentom?

je v umeni dolezitejsia forma alebo obsah? je dolezitejsi pocit, ktory z toho ide alebo spravnost pouzitej techniky?

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kritik nefunguje len v ramci toho ze nieco napise do TV OKO a tvari sa profesionalne. kritik pise kritiky ku ktorym sa ty ako konzument standardny nemas ako pomaly dostat (a o to menej ta zaujmaju). povedzme kritik jozko ferko napise do nejakeho odborneho obezniku medzinarodnej filmovej asociacie homosexualnych hybridov kritiku na Skrotenu horu.
ale teho obezniku sa realne vytlaci 1000kusov na europu a ide "elitam" v ramci daneho oboru

aspon tak si to predstavujem po skusenostiach s historikmi :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Alef0 o Umbertovi Ecovi napísal:
(Napr. veselo riesi otazku, preco Superman nestarne a neumiera )

no napriklad to: ak o tejto veci debatuju geekovia na supermanovskych forach, je to okej..ak sa k tomu vyjadri autor, je to okej..ale co dava pravo kritikovi riesit tieto veci a pisat o tom fundovane knizky ? jeho vzdelanie? to, ze do toho "vidi"?
Eca mam velmi rad, nie je to vobec namierene proti nemu..:)

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
(preco moja podobna temy zo vcera ci predvcera zapadla prachom? :( ) :lol:

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Len podotknem, ze trhova cena je vec, ktora je kolma na umenie. To, ze nieco je drahe, neznamena, ze je to automaticky formalne, obsahovo, i hodnotne dobre.

Da Vinciho kodu sa predali miliony.

Trhova cena je objektivne meritko.

To je vsetko.

Ako som uz pisal, tieto objektivne meritka nie su nijakym sposobom previazane so subjektivnou hodnotou umeleckeho diela.

A Da Vinciho kod je podla vsetkeho po formalnej stranke celkom slusne napisana kniha.

jay napísal:
no napriklad to: ak o tejto veci debatuju geekovia na supermanovskych forach, je to okej..ak sa k tomu vyjadri autor, je to okej..ale co dava pravo kritikovi riesit tieto veci a pisat o tom fundovane knizky ? jeho vzdelanie? to, ze do toho "vidi"?
Eca mam velmi rad, nie je to vobec namierene proti nemu..:)

To je absolutne nelogicka otazka. Co mu to pravo berie?
Je kritik nebodaj horsi ako geek na forach?
Kritika (fundovana kritika) je veda. Je velmi jednoduche jej nerozumiet a na zaklade toho ju odsudzovat. V pripade vied tohto typu je niekedy zaroven tazke vidiet aj jej vyznam (podobne problemy ma niekedy aj filozofia, sociologia a mnohe ine). To ale neznamena, ze ziaden nie je.

Doporucujem porozpravat sa o tom s niekym z branze.

jay napísal:
ad "kritik ma/nema pravo hovorit" : co je ich hlavna uloha? robit opozituru dielu? ovplyvnovat ludi? len podat svoj nazor? rozsirovat obzory autorom aj konzumentom?

Podla mna hlavne ta posledna moznost.

Je tiez dobre si urobit poriadok v tom, koho povazujes za kritika. Lebo kritik != recenzent.

jay napísal:
je v umeni dolezitejsia forma alebo obsah? je dolezitejsi pocit, ktory z toho ide alebo spravnost pouzitej techniky?

Co znamena "dolezitejsia"?

Niektori ludia si viac na diele vazia jedno, ini druhe, vacsinou je ale dolezita kombinacia oboch. Povedal by som, ze pre prosty lud je casto dolezitejsia forma ako obsah (nechcem aby to znelo urazlivo, ale mam naozaj ten pocit), ale je to vec vkusu a ako uz bolo povedane, vkus je subjektivna zalezitost.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 40 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun