HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Navazujeme na diskuzi v Knihy bez kterých se neobejdete.

1. bych chtěl podotknout že je při kritice nutné oddělit to že se nám nelíbí styl (tj nemám rád epickou fantasy) od kritiky knihy - jestliže nebu mít rád epickou fantasy, dost těžko se mi Dragonlance bude líbit, že :)

2. Jestliže ZRUDI napíše že Dragonlance je Shit a to četl půl knihy z porstředního dílu (tj Dragonlance Legendy) bez jakéhokoliv dřívějšího seznámení, je to trochu nemístná kritika :) Ale budiž nelíbilo se mu to jeho věc.

3. Komerčnost knih je celkem vtipné vzhledem k tomu že 99% knih jsou psány za komerním účelem.

Harry Potter je neskutečně komerční. Nic v něm není originálního, autira ve skvělém hávu sebrala to nejlepší z anglické literatury pro mládež, přidala k tomu velice oblíbené fantastické prvky a prdla to na trh. Přesně se trefila a její styl je skvělý, já mám Harryho moc rád. Nezastírám že Dragonlance série není komerční, je! Ale co není.


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 13.01.2005
Príspevky: 165
Body: 6
Bydlisko: do na Košicoch

Neprítomný
Pottera som cital len prveho, do zbytku som sa nedokazal dokopat - nepacilo sa mi to vobec. Ani stylovo, ani pribehovo.
Ako Zrudi napisal, Diablo je komercia, ale treti diel Diabla je podla mna velmi dobre napisana komercia. Prvy diel bol taky rozpacity, druhy uz bol lepsi, ale trojka je podla mna najlepsia co sa tyka zasadenia do sveta Diabla.
Napriklad Warcrafty alebo Starcraft som uz nedokazal prezut, komercia najhrubsieho zrna a este k tomu aj dost zlastne napisana - nesadlo mi to vobec.
Komercia je aj Gemmell a dobre sa cita  :D
Komercia je aj Sapkac, ale to nemusim  :wink:


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No Diablo a Warcraft píše můj olíbený spisovatel, ale taky z toho nejsme nadšený. Musím říct že umí psát lépe, ano je to Komerce - něco s epovedlo a na tom se staví Merchandasing, včetně knih. BTW Well of Eternity je docela dobrý. Abych řekl pravdu ty knihy protpěly i IMHO ivným překladem.


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
navrhoval by som definovať pojem komerčný..

komerčne je to, čo sa predava, alebo to, čo je podla nejakej predlohy?

napr mne HP alebo DL neprijde komerčne.. mne take prijdu knihy ako Doom, Warcraft, Diablo... proste ked už sa rižuje na inej veci... ano, aj knihy zo sveta Warhammeru :lol:

ale aj komercia môže byť dobra

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Já bych komerčností nazval
1. knihy postavené na to merchandisingu k jinému úspešnému produktu (Dragonlance, Diablo, Warcraft, Starcraft)
2. knihy psané za jasným úmyslem vidělat na tom co ledí (Artemis Fowl, Harry Potter, Harry Trottel, série Shannara)

Jasně že všechny knihy cjsou psány za vídělkem, ale něco je psané na zakázku prostě napiš 400 stránek o tomhle aby jsi si vidělal


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Dalcor napísal:
2. knihy psané za jasným úmyslem vidělat na tom co ledí (Artemis Fowl, Harry Potter, Harry Trottel, série Shannara)l

Zábavné, že všeličo prišlo PO Potterovi... Ktorý podľa mňa nebol a nie je komerčný.

A nie je komerčnosť náhodou to, že vydavateľstvco povie spisovateľovi: "Napíš TEMNÚ FANTASY, inak ti nič tvoje nevydáme."? Spisovateľ chce vydať niečo SVOJE, tak najprv napíše tú komerčnú srandu, na ktorej vydavateľstvo zarobí, lebo DARK FANTASY teraz letí. Radujme sa, veseľme sa. A potom vyjde konečne niečo normálne, originálne od autora... hurá..

Neviem, prečo sa odsudzuje to, čo je komernčé. Neznamená to predsa, že ej to automaticky zlé, nie? teda aspoň vo väčšine prípadov, predpokladám.. Veď keď autor píše dobre, nech ej to aj komerčné, mne ej to jedno, hlavne nech je kniha dobrá, čitateľná a zaujímavá, nie?

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Citácia:
Neviem, prečo sa odsudzuje to, čo je komernčé. Neznamená to predsa, že ej to automaticky zlé, nie? teda aspoň vo väčšine prípadov, predpokladám.. Veď keď autor píše dobre, nech ej to aj komerčné, mne ej to jedno, hlavne nech je kniha dobrá, čitateľná a zaujímavá, nie?

Preco sa odsudzuje to, co je komercne? Pretoze v 95% pripadoch kvalita komercneho diela dosahuje intelektualnu a umelecku uroven umierajucej ropuchy. Tych 5% je vynimka, ktora potvrdzuje pravidlo "ruza na hnojisku" :)
Ale inac mam rad komercnu literaturu, hlavne na oddych, ked nemam chut citat tazke filozoficke veldiela :P

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
nage napísal:
Dalcor napísal:
2. knihy psané za jasným úmyslem vidělat na tom co ledí (Artemis Fowl, Harry Potter, Harry Trottel, série Shannara)l

Zábavné, že všeličo prišlo PO Potterovi... Ktorý podľa mňa nebol a nie je komerčný.

A nie je komerčnosť náhodou to, že vydavateľstvco povie spisovateľovi: "Napíš TEMNÚ FANTASY, inak ti nič tvoje nevydáme."? Spisovateľ chce vydať niečo SVOJE, tak najprv napíše tú komerčnú srandu, na ktorej vydavateľstvo zarobí, lebo DARK FANTASY teraz letí. Radujme sa, veseľme sa. A potom vyjde konečne niečo normálne, originálne od autora... hurá..

Neviem, prečo sa odsudzuje to, čo je komernčé. Neznamená to predsa, že ej to automaticky zlé, nie? teda aspoň vo väčšine prípadov, predpokladám.. Veď keď autor píše dobre, nech ej to aj komerčné, mne ej to jedno, hlavne nech je kniha dobrá, čitateľná a zaujímavá, nie?

Shannarra je tedy před Potterem, ano proto mluvím o komerčnosti a proč o HP píšu jako o komerčním dílku - no už jsem se k tomu vyjádřil.

Já netvrdím že komerce musí být zlá, ale když porovnám co Richard A. Knaak napsal pro Dragonlance a co pro Blizzard....


Hore
 Profil  


podla mna je blbost delit literaturu na komercnu a nekomercnu... takisto aj s hudbou.. ked pocujem hento je komercne to nebudem pocuvat/citat tak mi je zle.. blah


Hore
   

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Geralt napísal:
podla mna je blbost delit literaturu na komercnu a nekomercnu... takisto aj s hudbou.. ked pocujem hento je komercne to nebudem pocuvat/citat tak mi je zle.. blah

Súhlasím. Máš moje sympatie.

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
nage napísal:
Geralt napísal:
podla mna je blbost delit literaturu na komercnu a nekomercnu... takisto aj s hudbou.. ked pocujem hento je komercne to nebudem pocuvat/citat tak mi je zle.. blah

Súhlasím. Máš moje sympatie.


aj ja suhlasim. ale delim tak veci. ved na delení nieje nič zle

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 19.10.2004
Príspevky: 404
Body: 5
Bydlisko: BA - Gunshell station

Neprítomný
No za komerčné považujem veci, u ktorých bolo ešte pred napísaním jasné, že nech to bude hocijaká kravina, predávať sa to bude - všetky tie parazitické série ako Harry Trottel, Larry Butter, Barry Trotter a pod + napr. Poslední Pán prstenu od toho Rusa.


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Dryden napísal:
No za komerčné považujem veci, u ktorých bolo ešte pred napísaním jasné, že nech to bude hocijaká kravina, predávať sa to bude - všetky tie parazitické série ako Harry Trottel, Larry Butter, Barry Trotter a pod + napr. Poslední Pán prstenu od toho Rusa.

A samozrejme paródie na všetko možné (Za Pár Kreténů, McAtrix) a tiež paródie na paródie, ktoré presahujú medze trápnosti...

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
nage napísal:
Dryden napísal:
No za komerčné považujem veci, u ktorých bolo ešte pred napísaním jasné, že nech to bude hocijaká kravina, predávať sa to bude - všetky tie parazitické série ako Harry Trottel, Larry Butter, Barry Trotter a pod + napr. Poslední Pán prstenu od toho Rusa.

A samozrejme paródie na všetko možné (Za Pár Kreténů, McAtrix) a tiež paródie na paródie, ktoré presahujú medze trápnosti...


tak tak... pravdou jest... aj ked taký Rabbit :ikonka05:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 13.01.2005
Príspevky: 165
Body: 6
Bydlisko: do na Košicoch

Neprítomný
Takze "kakame" na rozdelovanie knih na komercne a nekomercne a ostaneme pri rozdeleni dobre a zle alebo citatelne a necitatelne ?  :)


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun