HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
„Neviem nájsť dobrú skupinu!“ Všetci dôverne poznáme tento notorický výkrik hráčov rolových hier. Podľa môjho názoru dobré skupiny nemožno nájsť, len vytvoriť. Rolové hranie je výborný a zábavný koníček a jeho úspešnosť (merajúca vašu zábavu) závisí od toho, či sociálny kontext dostáva toľko starostlivosti a príprav, koľko potrebuje. V prípade rolových hier nie je možné ísť „len tak hrať“ práve tak, ako nie je možné „len tak“ dať dohromady futbalovú jedenástku, kapelu či občianske združenie.
Každý, kto chce zmeniť svoje správanie, sa musí najmä zbaviť predsudkov a mylných predpokladov. V rámci konštruktívnych zmien, ktoré sa musia realizovať pri vytváraní hernej skupiny, ide o odstránenie nasledovných omylov:
 • Čím viac hráčov, tým lepšie.
 • Čím dlhšie a rozvoľnenejšie závery a dopady, tým lepšie.
 • Hra, ktorá sa má hrať, je pevne stanovená rozprávačom a nesmie sa zmeniť.
Keď sa zbavíte týchto predsudkov, získate oveľa viac priestoru pre ďalšie možnosti. Ak prestanete zháňať armádu hráčov a ak vyhlasovať, že jediné čo chcete hrať až do smrti je Tá pravá obľúbená hra, posuniete tvorbu skupiny na územie splniteľných cieľov. Uvediem ešte niekoľko ďalších myšlienok, ktoré je vhodné zvážiť v priebehu vytvárania skupiny.
 1. Predtým, než začnete hrať, sa nezáväzne stretnite. Nezačnite vetou „Poďte a budeme hrať,“ ale „Poďte na pivo a len tak si pokecáme.“ Dajte sa dokopy, zoznámte sa, buďte v pohode a bavte sa ako normálni ľudia. Skúste zistiť, čo ostatným prináša rolové hranie (okrem klasického „chcem sa baviť“), podeľte sa o ukážky hier, ktoré máte radi a ktoré nie a vypočujte si ich názory. Rozprávajte sa o filmoch či príbehoch, ktoré majú radi a o tom, ako sa ich obľúbené prvky môžu odraziť v štýloch a spôsoboch hrania.
 2. Nepreháňajte to so žargónom. Hoci množstvo ľudí, s ktorými som sa rozprával, ovláda teóriu GNS a dokáže o nej debatovať, neodporúčam používať teoretické pojmy. Namiesto nich skúste podkladať svoje myšlienky príkladmi ich použitia.
 3. Nezamilujte sa bezhlavo do jedinej hry, ktorú budete presadzovať na úkor ostatných. Radšej majte po ruke tri či štyri, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Na prvé stretnutie prineste niekoľko príručiek a umožnite ľuďom si ich prelistovať. V prípade, že máte tú česť s tvrdým jadrom fanúšikov nejakej hry, porozprávajte sa s nimi o nej. Skúste si zahrať niekoľko sedení a potom skúste niečo iné. Pýtajte sa ľudí, ktoré z tých hier, čo im ležia na poličke by si chceli zahrať.
 4. V súvislosti s predošlým bodom: naplánujte (a rozveďte) ucelené krátke scenáre, ktoré sa dajú odohrať a uzavrieť v rámci troch až piatich sedení. Viem, že máte 480 strán originálneho opisu herného sveta, ktorému ste venovali pätnásť rokov života, ale zadržte. Vyberte si niektorý kút sveta (či už vášho alebo knižného) a počas toho sledujte, či hra dáva hráčom možnosť zabaviť sa. Oboznámte s tým aj ostatných a povedzte im, že od nich nečakáte pravidelné týždenné hranie až do dôchodku, ale na druhej strane by ste nechceli mať len náčrt v podobe krátkeho jednorazového hrania.
 5. Naučte sa povedať nie. Spoluhráčov si vyberajte tak, aby vám vyhovovali a je len na vás, aké kritéria pre výber zvolíte. Túžba hrať nie je tým jediným dôvodom, pre ktorý by ste mali niekoho pribrať do hry. Predstavte si to ako kapelu, kde najslabší, najmenej zodpovedný člen alebo hoci aj talentovaný ale nespolupracujúci človek môže byť príťažou pre ostatných. Nebojte sa povedať nie, či už skryte (napríklad prestanete aktívne vyhľadávať kontakt) alebo otvorene (ak je to vaším štýlom). Pred niekoľkými rokmi sa mi podarilo vytvoriť skupinu, ale keď som zistil, že to v nej vonkoncom nefunguje, jednoducho som to celé rozpustil a začal hľadať nanovo.
 6. Takzvaní „skúsení hráči“ môžu byť často dysfunkční a nemusí to s nimi fungovať. Skúste sa orientovať na „tých ostatných“, teda tých, ktorí majú radi rolové hry, ale dosiaľ ich ešte nič dokonale neuspokojilo. Nehanbite sa za svoj koníček medzi ostatnými ľudmi, nehovorte o ňom s pocitom trápnosti, ale ani prílišného obdivu. Hľadajte skrytých hráčov -- tých, ktorí sa pri zmienke o rolových hrách pred známymi nahlas, ale následne sa bokom priznajú, že pred desiatimi rokmi sa im to páčilo.
 7. Buďte človekom, ktorý nemá problém adaptovať sa v širšom spoločenstve. Ak máte sklon k typickým slovným či výrazovým prejavom fanúšika scény, snažte sa ich zbaviť. Chechtanie sa, oči stĺpkom... prestaňte s tým. Negatívne reakcie ľudí na to, že hráte rolové hry, prichádzajú hlavne preto, že sa o nich rozprávate so zhrbenými plecami, pôsobíte podriadene a zahanbene. Pozerajte sa im do očí a rozprávajte pomaly. Študujte bojové umenia.
 8. Tento bod súvisí s predošlým a je určený hlavne pánom. Pri rozhovore so ženami dajte najavo, že a) nesnažíte sa ich cez hranie hier zbaliť b) nie ste tínedžer v dospelom tele. (Keď sa s ňou rozprávate, dívajte sa jej do tváre, nahor, nie so sklopeným zrakom!) c) nie ste nervózni v prítomnosti žien. Ak máte niektorý z týchto problémov, snažte sa ich napraviť. Myslite na to, že ak dokážete presvedčiť muža, v prípade ženy sa vám to môže podariť, ale nemusí. Ale naopak: ak dokážete presvedčiť ženu, muža určite prehovoríte.
Ak to zhrnieme: vyjdite von a hrajte. Časy, keď ste len listovali starými príručkami a snívali o dni, keď si opäť zahráte, sa končia. Rolové hry sú výborným koníčkom – venujte im pozornosť a úsilie a nechajte ich naštartovať vašou kreativitou.


Z originálneho článku Ron Edwards: Get That Game Going, vydaného v rámci Sorcerer & Sword, Adept Press, Chicago.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun