HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 144 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia

Kto sa vám páči najviac?
Mestská Hlídka 24%  24%  [ 15 ]
SMRŤ 42%  42%  [ 26 ]
Mrakoplaš a mágovia z Neviditeľnej univerzity 6%  6%  [ 4 ]
Čarodejky 6%  6%  [ 4 ]
Niekto/niečo iné. (Čo?) 21%  21%  [ 13 ]
Celkový počet hlasov : 62
Autor Správa

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 01.01.2006
Príspevky: 50
Body: 5
Bydlisko: Brátyslava-okolie ako sa nazyva tato rit sveta

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ludia, mohol by niekto pls. napisat ktore diely patria ku ktorym "castiam"? (cast myslim casti o mestskej hliadke, smrti, carodejkach,...) pripadne napisat ako po sebe idu...
Chcel by som pratchetta zacat a dopocul som sa ze to je to takychto "castiach" najlepsie :)
Dakujeem!  :ikonka19:


Hore
 Profil  

Bojovník

Založený: 10.12.2005
Príspevky: 199
Body: 5
Bydlisko: BA, ale nemôžem za to

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
rogan... kto bol kde asi nikto normalny vypisovat nebude... tych knih je moc, ale skos pohladat na nete... STelecom tvrdi, ze je tam vsetko...


... a co sa poradia tyka, tak najjednoduchsie je pozriet sa na prvych par stran knihy... tam su vzdy vypisane knihy ktore vysli do vydania tej, ktoru mas v rukach (v pripade niektorych knih, co su uz druhe vydania, tammas vsetky ktore vysli do vydania danej dotlace)... takze na zaklade takejto informacie by nemal byt problem zistit si pozadovane poradie...

... a uuplne nakoniec... niekdy su knihy "ocislovane" aj v tych popiskoch na poslednej strane obalky ... stylom "... v tejto uz dvadsiatej knihe z cyklu..."

_________________
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.11.2005
Príspevky: 144
Body: 5
Bydlisko: Erias

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ťap...ťap...ťap...ťap...ťap...ťap...ťap...ťap...ťap.......ťap... - aky to strašný a všudypřítomný zvuk  :lol: (viz skoro jakakoli knizka s Mrakoplasem ci Dvoukvitkem :)

_________________
Obrázok
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

The Great Space Sheep
Obrázok používateľa

Založený: 04.01.2005
Príspevky: 1079
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
black_rogan napísal:
Ludia, mohol by niekto pls. napisat ktore diely patria ku ktorym "castiam"? (cast myslim casti o mestskej hliadke, smrti, carodejkach,...) pripadne napisat ako po sebe idu...
Chcel by som pratchetta zacat a dopocul som sa ze to je to takychto "castiach" najlepsie :)
Dakujeem!  :ikonka19:


http://www.geocities.com/Area51/1777/books.html

to by mal byt zoznam vsetkych (nielen zemeplosskych knih) v chronologickom poradi aj so strucnym popisom. Akurat je to v anglictine, ale to by nemal byt az taky problem

nemas za co  8)

_________________
When in doubt, set something on fire!


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
black_rogan napísal:
Ludia, mohol by niekto pls. napisat ktore diely patria ku ktorym "castiam"? (cast myslim casti o mestskej hliadke, smrti, carodejkach,...) pripadne napisat ako po sebe idu...

Časti by sa dali sumarizovať zhruba takto:
Mrakoplaš
Smrť
Čarodejky
Nočná hliadka
Tonička Bolavá
Vlahoš von Rosret

Posledné dve sa zatiaľ ako séria len rozbiehajú, okrem toho je osobitne Pravda a Podivný regiment. Knihu ľahko zaradíš po prečítaní zadnej obálky. Chronologické poradie ľahko nájdeš na nete, alebo na začiatku knihy (Lepšie pozerať tie z koncy série, posledne vyšiel tuším Klobouk s oblohou).

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 07.03.2007
Príspevky: 83
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Možno píšem blbosť,ak napíšem :
Mrakoplašovská rada..:barva kouzel,lehké fantastično,erik,zajímavé časy,poslední kontinent
bábí zlopočasá:čaroprávnost,soudné sestry,čarodejky na cestách,dámy a pánové
rada smrti:mort,težké melodično,otec prasátek
rada mestké hlídky.:stráže stráže,muži ve zbrani,nohy z jílu,hrr na ne

Samozrejme s českou klávesnicou by to bolo krajšie...


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ak aj vás zaujíma, kto je to Starší P´Asák, prečo trolovia neznášajú kozlov, či prečo majster Kantůrek preložil Ennog ako Ecinčur pozrite sa na stránky K-prostoru. Na tieto, a aj mnohé iné, otázky nájdete odpovede v The Annotated Pratchett File. Žiaľ len v angličtine.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak, začal som čítač Pratchetta v angličtine a môj oslavný spev na Kantůrkov preklad mierne stíchol. Ale hneď som nabral dych na novú ódu - veď žiadny preklad nemôže byť doslovný a tých pár vynechaných/doplnených viet vôbec neprekáža.
Narazil som však na miesto, kde Majster prekladateľ hľadá vtip aj tam, kde nie je. Nasleduje ukážka:

The Light Fantastic
It was the sort of grin people use when they stare at your left ear and tell you in an urgent tone of voice that they are being spied on by secret agents from the next galaxy. It was not a grin to inspire confidence. More horrible grins had probably been seen, but only on the sort of grinner that is orange with black stripes, has a long tail and hangs around in jungles looking for victims to grin at.

Lehké fantastično
Byl to přesně takový výraz, jaký mívají na tváři lidé, kteří vám upřou oči někam za levé ucho a naléhavým hlasem vám začnou vyprávět, jak je špehují tajní agenti ze sousední galaxie. Možná že byste narazili na strašlivější škleb, ale pak by to muselo být jenom v krajových džunglích, kde žijí šklebiči. Jsou to děsiví, černooranžově pruhovaní tvorové s dlouhým ocasem, kteří číhají v korunách stromů nad stezkami v džungli na své oběti a potom se na ně nečekaně šklebí ze zálohy.

Kantůrek tu hľadá podivné pruhované zvery, ktoré visia zo stromov a omračujú korisť škľabením na ňu - Pratchett len poetickejšie opísal bežného tigra.
Podľa mňa v preklade nastali dve chyby: 1) Kantůrek pokladal slovo grinner za označenie nejakého divného zvieracieho druhu, kým Pratchett ho použil vo význame "tvor, ktorý sa škľabí" - ľubovolný škľabiaci sa/zuby ceriaci tvor. 2) Kantůrek ďalej čítal, že tieto tvory hangs around in jungles, "hang" síce znamená "visieť" ale "hang around" znamená "potĺkať sa".

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
fúha, niekto objavil angličtinu.

...a preklad humoristickej fantasy.

...a teplú vodu.

Kantůrek neprekladá od slova do slova (poznámky prekl. sú rovnako časté ako poznámky autora. a niektoré sú aj vtipnejšie.)

preklad beletrie a poézie nie je o doslovnom prepise, pán prekladateľ. utnite sa.

joj, keby si ujo Honza na teba našiel chvíľu a zaškľabil sa, letel by si kade ľahšie.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 15.04.2006
Príspevky: 228
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no s poeziou je to fakt ked kce prekladatel zachovat rym tak musi byt sam basnikom, ale tak v beletrii by mali prekladat ako je napisane si myslim a nie to vylepsovat
(i ked s tym humorom je to trochu jak s tymi rymami , to je tiez fakt )


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja tiez celkom nechapem: aky ma vyznam prechadzat preklady a hladat odlisnosti? Nevravim teraz o znamych faux pas typu Galadrielova smrt, ale o nedokonalostiach sa mozeme hadat.

Kanturek sa s Pratchettom pobil genialne, robil co mohol (a jeho poznamky su nadherne pasujuce do textu) a myslim si, ze ti, ktori vidia v preklade "chyby" (toto za chybu nepovazujem), zrejme spravili chybu, ze marnili cas citanim prekladu.

OMG OMG OMG KANTUREK NEPOVEDAL ZE V GUD OMENZ JE PRELOZENY TEXT QUEENOV HEREZA KACIRI HERETICI.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nepokladajte ma za inkvizítora. Osobne pokladám Kantůrkov preklad za perfektný. Avšak aj majster sa môže uťať. A ja som uviedol príklad. Je to však jedna z "pseudochýb" - zmysel textu nemenia a pasujú do kontextu Zeměplochy možno ešte lepšie než originál.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Začul som neoverenú správu o zberateľskom vydaní Barvy kouzel/Lehkého fantastična pri ptríležitostí 15 rokov Zemeplochy/25 years of Discworld. Viete o tom viac?

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Daľšie z tajomstiev zemeplochy odhalené?

Ako sa tak potlkam po wikipedii, našiel som sériu románov Leonarda Wibberleyho o vojvodstve Grand Fenwick. Jeho opis sa zhoduje s Lancre do takých detailov, že to nemôže byť náhoda. Skoda, že toto dielo ešte nebolo preložené.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Twoflower napísal:
Daľšie z tajomstiev zemeplochy odhalené?

Ako sa tak potlkam po wikipedii, našiel som sériu románov Leonarda Wibberleyho o vojvodstve Grand Fenwick. Jeho opis sa zhoduje s Lancre do takých detailov, že to nemôže byť náhoda. Skoda, že toto dielo ešte nebolo preložené.


Mam pocit, ze zase si zacal hladat a nedokoncil. Knihy o Grand Fenwicku su zo sestdesiatych rokov, ked Pratchett este ehm cical mliecko na strednej skole. Z Mysi, ktora revala bol spraveny film so Sellersom (mam ho vo fronte :-)).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 144 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun