HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 48 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zvykli ste si navstevovat miestne/mestske/okresne/krajske kniznice? Ste nestastni z toho, ze jedine aktualne knihy, ktore sa nakupuju, pochadzaju od Danielle Steelovej? Aj vy by ste radi videli vo svojej kniznici nieco nove, neopozerane? Vase citatelske oko nesmierne tuzi po Szapkowskom, ci Knaakovi, ktore v knizniciach absentuje ?


Postavme si sukromnu kniznicu!

Co na to potrebujeme : samozrejme citatelov - ale ako je zname, dobra zbierka kniih nema nikdy nudzu o citatelov. To, ake knihy budu obsiahnute v tejto kolekcii mozete ovplyvnit prave vy ako prispievatelia - vy sami mozete ovplyvnit to, ake knihy budu v kniznici k dispozicii. Ako? Ak vlastnite nejake knihy, s ktorymi sa chcete podelit s ostatnymi citatelmi, kniznica je k vam k dispozicii. Ved ako povedal Umberto Eco, kniha, ktora lezi na polici nikym necitana je ako vyjedena konzerva.

-------------------
Tato tema je vyhradena verejnej diskusii o tom, ako by mohol byt tento napad prakticky rozvijany. Na uvod mozeme povedat, ze uz teraz mame k dispozicii dvoch potencialnych prispievatelov.

Zatial prebehla diskusia o modeloch fungovania pouzivatelov, z coho najdolezitejsia otazka je zrejme otazka financii a vstupneho - moznosti su od uplne dobrovolneho vkladania, cez vstupne vo forme financnej a nasledne vstupne vo forme vkladu knihy. (Je potrebne podotknut ze majetkove vztahy danej knihy ostavaju stale u povodneho majitela a vypozicka sa realizuje iba s jeho suhlasom a za nim urcenych podmienok.)

Tolko snad na zaciatok diskusie staci. Este je vhodne podotknut ze obcasne by mala byt kniznica obohacovana a z vedlajsich dobrovolnych zdrojov a tym co si uzivatelia zvolia v ankete nakupu novych knih a prirastkov. Tolko vizia.

Ak mate akekolvek otazky, pytajte sa prave tu!

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tí dvaja potencionálni prispievatelia, to si ty a vratko?

Ak by som ja mal realizovať niečo také, ako najschodnejšia cesta sa mi javí forma, kedy každý nový člen musí povinne knižnici poskytnúť určitý počet kníh. Alebo minimálne za určitý počet výpožičiek musí poskytnúť knihu (to by chcelo vypracovať podrobnejší systém / cenník).

Fundamentálny problém vidím v tom, ako ľudí donútiť, aby knihy vracali (priateľstvo a osobná známosť ako záruka NEstačí).

Taktiež bude treba veľmi zreteľne vyjasniť majetko-právne vzťahy, lebo ak toto nebude jasne a dobre povedané, budú zmätky, hádky a nedorozumenia.

Poznámka na okraj: najťažsie je samozrejme vždy začať - nemá to šancu na úspech, ak to hneď zo začiatku neponúkne solídny výber kníh - skúsenosť aj intuícia mi vraví, že ak budete dúfať v to, že sa to rozbehne postupne, môžete sa nepekne sklamať.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja by som skor videl problem v najomnom a financovani, a tychto veciach predsa len system sa da pozliepat pri nejakom dlhsom brainstromingu
ale teda viem si predstavit znacenie knih nejakym sexi ex librisom

_________________
Blep


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja by som len podotkol, ze poziciavat knihy "len tak" je pravdepodobne protizakonne. To by sa ta "kniznica" musela najprv oficialne zalozit ako nejaka pravnicka osoba/neziskova organizacia/...

EDIT: vid. Zakon o knizniciach a Autorsky zakon


Naposledy upravil Nightfall dňa Po. 04. Dec 2006, 23:01, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Boli zvazovane nasledovne alternativy (vdaka Vincikovi za nepriamu inspiraciu)

1. rydza dobrovolnost. Ak chces, prispejes, ak nechces neprispejes. Vyhody: vela citatelov, ktori sa zbehnu ako svaby na pivo. Nevyhody: ziadna zaruka potencialneho rozvoja
2. vstupnym je jedna kniha (nie ,,Varime machy a lisajniky na 200 sposobov"). Vyhody: je zarucene, ze kazdy citatel prispeje knihou. Nevyhody: mensia atraktivita naberania citatelov oproti postupu 1. (Osobne si myslim, ze lepsi mensi pocet citatelov, ako velky pocet pasivnych)
3. vstupnym je financny obnos radovo v sume 400 Sk (teda jednej slusnej knihy).
----------
Paralelne bola kratka uvaha nad vypozicnym: v principe sa uvazovalo
1. ziadne vypozicne
2. relativne symbolicka suma (30 Sk), ktora by isla do kniznice na nakup novych knih (za 10 vypoziciek je jedna kniha)
3. napad so systemom 1 kniha za X vypoziciek je tiez vyborny.

Ano, je treba sa zamysliet nad majetkovo-pravnymi dosledkami (vyssie bol zmieneny fakt o tom, ze kniha pozicanim nemeni vlastnika)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ad annun - samozrejme databaza knih je priorita - v tomto kroku ja osobne som si uz naplanoval vydaje a v pripade zbehnutia akejsi ankety ziadanosti a jej relevantnosti som ochotny isty pocet nakupit. Obnos na to vycleneny nie je maly...ale poznamku si mal dobru, s holym zadkom sa zacat neda. A nezaciname.

Co sa tyka systemu poziciavania si myslim ze su viacere schodne cesty...staci brat napriklad zalohu ak neveris. Su aj ine ale tie by som momentalne nerad vytahoval...nech sa rozprudi diskusia...

edit
Citácia:
Ja by som len podotkol, ze poziciavat knihy "len tak" je pravdepodobne protizakonne. To by sa ta "kniznica" musela najprv oficialne zalozit ako nejaka pravnicka osoba/neziskova organizacia/...

tymto smerom by som diskusiu neviedol aby neumrela na tomtok- nemyslim si ze by toto mal byt problem, a najme ie v pripade 'len tak' - ak mas vsak na mysli konretne znenie sem s tym


Naposledy upravil vratko dňa Po. 04. Dec 2006, 23:02, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
* Pravne aspekty oddelene do samostatnej temy *

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co si myslite o modeloch vypozicneho?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mna by aj zaujimalo, kde by potencialna kniznica sidlila. pracujem v bratislave, do kosic chodim uz len obcas. inak by som bol ochotny prispiet, mam mnozstvo knih, ktore uz necitam a len zaberaju miesto.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Standardne sme predpokladali, ze knihy, suc vlastnikom majitela, by boli spravidla umiestnene u vlastnika. Alternativny napad by bol ulozit zvysne knihy na jednom mieste (existuje aj jedna idea, kde) v zamknutej skrinke, kde by bol urceny zodpovedny clovek, ktory by sa o nich staral.

Opakujem, netreba si kniznicnu predstavovat ako obrovsku budovu a la Meno Ruze, kde bude byvat Jorge. Skor ako decentralizovanu virtualnu instituciu.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja by som doplnil alefa lebo neviem ci to bolo z toho celkom jasne - predstava je ta ze bude existovat databaza LUDI a ich KNIH zaroven, ktori su ochotny POSKYTNUT dane knihy za NIMI stanovenych podmienok (napriklad ak mi ju poskodis bude to za 300sk a podobne). To je primarna myslienka.

FORMY sa mozu lisit a z uz rozoberanych sa mi javi najschodnejsia dvojcesta - aj centralne uskladnenie (nikde v miestnosti) aj domace. Je to CISTE NA VLASTNIKOVI knihy k comu sa rozhodne, ale tak ci onak majetkove prava sa mu nezmenia. Vstupne napriklad vo forme knihy je ciste iba vstupne formou 'tuto knihu som ochotny pozicat'.

K otazke miesta kniznice.....ta je na jednom primarnom mieste....teda bude....na adrese napriklad http://www.kniznica.larp.sk = ergo chapte to, ako pise alef0, virtualne. PRIMARNE. je to iba databaza. Tvoja otazka tiez smeruje k tomu ako sa dostat ku knihe a ko ju dorucit. Je to na dohode VAS ziadatela a poziciavatela. Budete mat skrze databazu kontakt na seba a ked sa dohodnete na podmienkach a na tom kto zaplati postovne alebo kto vam to donesie tak si to mozete posielat aj do NOVOSIBIRSKA. Ale skor to bude fungovat na LOKANEJ urovni. Je to ciste na dohode VAS.


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nuz, pokial by projekt mal existovat decentralizovane a virtualne, musel by sa system poriadne zabezpecit a museli by sa jednoznacne urcit pravidla jeho vyuzivania. urcite by k nemu nemal mat pristup kazdy, pretoze skor alebo neskor by doslo k zneuzitiu.

pokial by mal existovat skutocne decentralizovane, teda bez akehosi centralneho skladu ci vydaja knih, potom istym sposobom poplatky stracaju zmysel, pretoze nebude uplne definovana otazka, ze za co vlastne platit.
preto ked uz poplatky, tak by som navrhol nieco ako zalohu, vo vyske napriklad 300 Sk. sluzila by ako zapisne a zaroven ako poistenie pre toho, kto by v buducnosti dotycnemu nejaku knihu pozicial. mal by istotu, ze pokial by doslo k odcudzeniu alebo poskodeniu knihy, tak by mohol byt dostatocne odskodneny. vynara sa potom uz len otazka, kto a ako by disponoval s peniazmi na zapis.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nuz mali sme kedysi cosi podobne rozbehnute tak sa chcem podelit o dojmy. Tie pozitivne su kazdemu hadam zrejme, tak skusim cosi na co treba dat pozor.

- majetkove vztahy - a sice komu kniha patri v prvom rade. Ak totiz dnesne paperbacky precita tak 15 ludi zrejme sa rozpadnu. A mne by sa prilis nechcelo kupovat si knihu nanovo, lebo je za chvilku znicena. Na pozicku mali v takom pripade ludia tendenciu poskytovat knihy stare, necitane (rozumej nudne) a nechcene. Tym dost trpela kvalita ponuky. Okrem toho vyvstavala otazka dovery (v zmysle ze sa mi po prvom precitani nevrati kniha ako salat) a novych knih (komu patria nove knihy?)
Vyhodnejsie pre nas bolo, aby knihy patrili kniznici. Zaroven to riesi aj problem knih novo nakupenych.
Vsetko sa vyriesit da a myslienka je to dobra. Nam zial nevydalo a kniznica dosla po par mesiacoch na vyssie spominane tazkosti. Celu sme ju rozpusitili a knihy darovali do domova detom.

Mam ale jeden navrh, napadlo ma to kvoli problemu s lokaciou (kazdy sme inde). Ja (a nepochybne aj vy) mam haldy knih (7GB v tejto chvili) v elektronickej podobe. Sice nerad citam z kompu (papier je papier), ale ako alternativa by mozno stalo za uvahu vytvorit virtualnu kniznicu. A to bud nabuchat knizke niekam na web (lenze hmm to chce dost miesta), alebo vytvorit zoznam s poznamkou kto danu knihu ma k dispozicii a majitel vam ju zasle majlom.
Trosku sa zrejme bude nutne zamysliet nad autorskymi pravami

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius napísal:
Trosku sa zrejme bude nutne zamysliet nad autorskymi pravami

ja by som povedal, ze prave autorske prava su prekazkou, na ktorej tento napad pada..

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nehovoriac o tom, ze takych kniznic uz existuje dost a asi neni dovod vytvarat dalsiu.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 48 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun